Rodina

Ako vyčistiť starú kožušinu

Minulú zimu som si všimla, že kožušiny opäť idú do módy. Na terasách reštaurácií boli položené na kreslách a laviciach. A musím priznať, že ma príjemne prekvapilo, ako pohodlne sa na nich sedelo: vyčistená huňatá kožušina hreje lepšie ako ktorákoľvek fleecová deka. 

Keď som o mojom zážitku z hrejivých kožušín rozprávala mame, hneď ma obdarila veľkou zásobou starých kožušín a kožuchov. 

Pod tlakom príslovia “Darovanému koňovi na zuby nepozeraj” som ich prijala s vedomím, že budem mať čo robiť, aby som kožušiny vyčistila bez zbytočných nákladov.

Vysávanie prachu z kožušiny

Najprv som ich poriadne vyprášila a vyvetrala z nich plesnivý puch. To, čo sa mi zmestilo do mrazničky, som poriadne vymrazila (na 48 hodín pri -18°C) a potom na slnku vydezinfikovala UV žiarením.

No prachu v kožušinách bolo stále veľa. Aby som zistila, či by sa dali povysávať, skúsila som jednu kožušinu pribiť na dosku a takto pripevnenú povysávať. Použila som bezvreckový vysávač Miele, a, možno aj kvôli tomu, sa kožušina v miestach prepichu trhala. Tento spôsob bol nepoužiteľný a klasický spôsobom som kožušiny povysávať nevedela. 

Vyfukovanie prachu z kožušiny

Tento nezdar inšpiroval moju mamu k nápadu, že namiesto vysávania môžeme prach z kožušín vyfukovať. Bol to skvelý nápad. A vďaka tomu, že naši majú veľa praktických pomáhatiek, nechýba im ani kompresor.

Na fotkách si môžete pozrieť, ako sa prach z kožušín vyfukuje a ako vyzerá zošliapaná kožušina po vyčistení.

Samotné čistenie trvá asi hodinu a potrebujete na to okrem kompresora pekné počasie a operadlo stoličky, cez ktoré si kožušinu prevesíte. 

Fúkať treba na miesto, kde je kožušina preložená cez operadlo: tam je srsť roztiahnutá a vzduch prenikne až na kožu. Nasmerovanie vzduchu treba meniť rôznymi smermi, aby sa z čisteného miesta vyfúklo čo najviac prachu. Ak máte dostatok trpezlivosti, podarí sa vám vyfúkať takmer všetok prach. 

Plán na zimu

Keďže nadchádzajúca zima nás pravdepodobne znova zavedie na terasy, rozhodla som sa aj doma prijímať hostí vonku na terase. Máme ju pekne vynovenú. Kúpili sme nový stôl s elegantnými stolovými nohami, pri ktorom budeme popíjať horúce nápoje na zahriatie. K tomu mám pripravené osvetlenie na zimu, kožušiny vyčistené a na kúrenie použijeme môj obľúbený gril.

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *