Bývanie

Ako navrhnúť dobrú kúpeľňu?

Kúpeľňa je miesto v dome, kde trávite pomerne veľa času niekoľkokrát denne. Preto sa oplatí venovať pozornosť otázke ako kúpeľňu zariadiť. Viem, že o tejto otázke je napísané už veľmi veľa. Avšak chýba mi tu dôležitý uhol pohľadu, a to je “prirodzený tok”, o ktorom som písala už v článku “Prirodzený tok v dome”. Preto sa upriamim na otázku kúpeľne práve z tejto perspektívy.

Kde má byť kúpeľňa umiestená

Znova si neodpustím poznámku: neustále ma udivujú projekty rodinného domu, kde je kúpeľňa navrhnutá v bezprostrednej blízkosti vchodu a predsiene. Ako by som videla klasický panelákový byt. Že to tých architektov ešte baví :-).

Aby ste dodržali prirodzený tok v dome, je pohodlné situovať kúpeľňu čo najbližšie ku spálňam. Veď spať idete osprchovaní a s umytými zubami.

Je príjemné, ak máte možnosť urobiť si v dome viac kúpeľní, alebo aspoň kúpeľnu s WC a samostatné WC. V tomto prípade by som samostatné WC pokojne umiestnila do blízkosti vchodu. Môžu ho používať aj hostia a nemáte pocit, že pritom narúšajú vaše súkromie.

Tok činností v kúpeľni

Tok v kúpeľni môžeme rozdeliť do niekoľkých procesov. Niektoré sa prelínajú, niektoré nie.

Najjednoduchší tok je pri umytí rúk: vojdem do kúpeľne, opláchnem si ruky, namydlím, znova opláchnem, strasiem prebytočnú vodu a utriem. Aby bol tok plynulý, umývadlo je neďaleko od dverí, mydlo leží na umývadle alebo je zavesené na magnete vedľa batérie, uterák visí v dosahu rúk.

Predstavte si sprchovanie: vojdem do kúpeľne, vyzlečiem oblečenie (odložím, zavesím na háčik), vojdem do sprchy, pustím vodu, namydlím sa, umyjem vlasy, ošetrím kožu na pätách, …, vyjdem mokrá zo sprchového kúta, vezmem osušku a utriem sa. Aby bol plynulý tento tok, okrem bežných a triviálnych vecí potrebujem háčik na suché oblečenie, háčik na osušku (ešte lepšie tyč, na ktorej by osuška mohla rýchlo preschnúť) a dostatočný priestor pred sprchovým kútom, kde nebude prekážať, ak ho zamokrým.

Toku prispôsobte rozmiestnenie zón v kúpeľni

Aby sa toky príliš neprekrývali, prejdite si všetky činnosti v kúpeľni. Získate predstavu, kam umiestniť jednotlivé zóny.

Zóna je priestor, ku ktorej sa vzťahuje konkrétna činnosť. Súčasťou zóny je nábytok (umývadlo, vaňa, WC) a dostatočný priestor okolo neho. Zóny sú rôzne veľké. Napríklad k umývadlu vám stačí pomerne málo. Celá zóna môže mať 50cm x 110cm. Zóna vane alebo sprchového kúta zaberá podstatne viac miesta.

Niektoré zóny v kúpeľni nazývam “mokré”. Sú to miesta pred sprchovým kútom alebo vaňou, kam stúpate mokrou nohou. Toto miesto môže byť mokré, aj keď to nečakáte. Aby ste predišli zbytočnému roznášaniu vody (a špiny) po dome, snažte sa mokré zóny oddeliť od ostatných. Najmä tých, ktoré v kúpeľni používate najčastejšie.

Ktoré činnosti robíte často a ktoré menej často?

Vplyv na rozmiestnenie zón má taktiež frekvencia činností. Nájdite odpoveď na otázku kvôli čomu do kúpeľne vstupujete najčastejšie? Ja si najčastejšie umývam ruky. Potom niekoľkokrát za deň použijem WC (a umyjem si ruky). Najviac 2-krát za deň sa osprchujem. (Nerátam horúce letné dni, kedy si namiesto opláchnutia rúk dám studenú sprchu aj 5-krát denne).

Podľa toho sme si kúpeľnu rozložili nasledovne: najbližšie ku dverám sú umývadlá; WC je schované za dverami; sprcha je čo najďalej.

Dostatok priestoru na činnosti

Veľkosti potrebného priestoru každej zóny sú štandardizované. Takže sa nemusíte trápiť s tým, koľko m2 potrebujete k umývadlu, k WC a koľko k vani. Napríklad k umývadlu stačí pridať 60cm pre pohodlné státie. Ak by však týchto 60cm malo byť oproti stene, je to málo. Pridajte ešte takých 20cm. Pri vani počítam až 90cm x 90cm. Ak máte ešte malé deti a často im pomáhate s utieraním, môžete priestor zväčšiť na 90cm x 120cm.

Dvaja ľudia v kúpeľni

Určite sa vám stáva, že v kúpeľni potrebujete byť dvaja naraz. Najmä ráno v pracovný deň. Aby si v kúpeľni dvaja nezavadzali, jednotlivé zóny by sa nemali prekrývať, prípadne by sa mali prekrývať čo najmenej.

Kvalitné zariadenie

Až v tomto kroku prejdite k výberu nábytku a jeho súčastí. Je to síce posledný bod, no taktiež veľmi dôležitý. Pri kúpe niektorých častí nábytku spokojne šetrite. Voľne stojace police a háčiky na uteráky viete vymeniť, keď sa pokazia. Ale pri kúpe zabudovaných či namontovaných častí nešetrite a dbajte na ich kvalitu. Napríklad zabudovaná splachovacia nádržka alebo kvalitné vodovodné batérie. Vydržia vám dlho a meniť ich budete až po mnohých rokoch.

Aká veľká by kúpeľňa mala byť

Pri navrhovaní novej kúpeľne si vymenujte všetky zariadenia, ktoré v kúpeľni chcete mať. Nakreslite si ich na štvorčekový papier aj s potrebným priestorom okolo. Všetky tieto zóny vystrihnite a s papierikmi začnite kúzliť. Prekvapí vás variabilita a množstvo kúpeľní, ktoré vám vzniknú.

Minimálbe rozmery kúpeľne

Minimálne rozmery kúpeľne

Ak vám vzniknú príliš veľké kúpeľne, začnite osekávať:

  • Potrebujete vaňu aj sprchovací kút? Nestačí len jedno z toho?
  • Potrebujete bidet? Nestačí malá toaletná sprška?
  • Chcete 2 umývadlá? Možno postačí široké umývadlo s dvomi batériami.

A tak ďalej…

Luxusná malá kúpeľňa

Luxusná malá kúpeľňa

V ďalšom kroku, pokiaľ je kúpeľňa stále príliš veľká, môžte začať čiastočne prekrývať jednotlivé zóny. Vždy sa viete uskromniť. Hlavne majte na pamäti, že každý m2 domu stojí okolo 1.000,- Eur. Nevyužijete ten meter štvorcový radšej v obývačke než v kúpeľni?

Prerobiť kúpeľňu v paneláku

Aj o štandardných panelákových kúpeľniach je toho na internete mnoho.

Klasická paneláková kúpeľňa

Klasická paneláková kúpeľňa

Vnútorný rozmer jadra je 260cm x 170cm. Mínus priestor na stúpačky (90cm x 60cm). Nech kúzlite ako viete, nevyhnete sa prekrytiu zón. Keď niekto kedysi navrhoval rozmery štandardnej panelákovej kúpeľne, nehľadel na minimálne množstvo priestoru, ktorý na kúpeľňu potrebujete.

Položte si vedľa seba všetky papieriky, ktoré do kúpeľne chcete vložiť. Vytvoríte minimálnu plochu pre kúpeľňu. Je to približne 6,5 m2. Kúpeľni v paneláku teda chýbajú aspoň 1,5 – 2 m2.

Prerobené kúpeľňové jadro so sprchvým kútom

Prerobené kúpeľňové jadro so sprchovým kútom

Čo s tým? Zmenšiť čo sa dá: vybrať vhodnú kúpeľňovú sériu, napríklad Aquatek. Malé umývadlo, malé WC, malá pračka, malá vaňa neštandardného tvaru, prípadne len sprchovací kút.

Ešte je tu jedna možnosť. V kritických momentoch používať aj vaňu ako umývadlo. Z osobnej skúsenosti viem, že nad vaňou si môžete v miernom predklone pohodlne umyť zuby.

Prerobené kúpeľňové jadro s vaňou

Prerobené kúpeľňové jadro s vaňou

Výzdoba

Často vidím, koľko času ľudia trávia výberom obkladačiek a dlažby. Ponuka je veľká a my sa strácame v kombináciách materiálov, farieb, vzorov, listel. Po mojich skúsenostiach dnes viem, že dôležitá je farba a kvalita obkladačiek. Na ničom inom nezáleží. Zásada obkladania znie: steny obložiť len tam, kde je mokro (okolie vane a umývadla). Zvyšok maľujem zmývateľnými farbami vhodnými do vlhkého prostredia. Môžem premaľovať, keď sa mi zažiada a nemusím zakaždým meniť obklad.

Obrázky v kúpeľni

Obrázky v kúpeľni

Aj v kúpeľni si však zakladám na útulnosti. Útulnej kúpeľni nemôžu chýbať ozdoby. Nebojte sa zavesiť si zopár pekných obrázkov aj sem. Každý deň sa potešíte pohľadom na niečo pekné.

 

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *