Bývanie

Domáce tablety do umývačky

Kým veľké reťazce neprišli s ponukou na lacnejšie prášky a tablety do umývačky, boli pomerne vysokou položnou v rodinnom rozpočte. Ďalším nepríjemným aspektom prášku do umývačky je, že chemikálie, ktoré obsahuje, príliš zaťažuje životné prostredie.

Ak patríte medzi tých, ktorí používajú doma vyrobený prací gél alebo mydlové orechy na pranie, určite vás poteší, že aj do umývačky existuje lacná a ekologická alternatíva, ktorú si môžete vyrobiť doma.

Ingrediencie

Na domáci prášok do umývačky riadu vám stačí

  • 2 diely sódy na pranie. Sóda na pranie je základ. Ten zabezpečí kvalitnú vodu na vyčistenie riadu.
  • 2 diely sódy bikarbóny. Sóda bikarbóna rozpúšťa tuky.
  • 1 diel kyseliny citrónovej. Kyselina zvýši čistiace účinky, naviac pôsobí antibakteriálne a dodá sviežu vôňu.
  • 1 diel nejodidovanej soli. Soľ zmäkčuje vodu. Je dôležité použiť nejodidovanú soľ, pretože jód je vysoko reaktívna látka, ktorá vám môže časom umývačku poškodiť. Pokiaľ chcete soľ do umývačky používať štandardne, z receptu ju vynechajte.

Prášok do umývačky

Ingrediencie poriadne premiešajte a presypte do uzatvárateľnej nádoby. Na umývanie použite 2 lyžice prášku. Doma vyrobený prášok musíte nevyhnutne chrániť pred vlhkosťou, pretože ak navlhne, vznikne vám jedna veľká tableta do umývačky, ktorú z nádoby len tak ľahko nevyberiete (J)

tableta do umývačky riadu

Keďže prášok má svoje riziká, je výhodnejšie, aj keď o niečo pracnejšie, vyrobiť tablety.

Ako vyrobiť tablety

Tablety vyrobíte jednoducho tak, že zmiešaný prášok zalejeme ešte 2 dielmi vody. Premiešajte a nechajte vyšumieť. Je to reakcia sódy s kyselinou. Následne vznikne masa, ktorú môžete prstami povtláčať do nádobiek na ľad, a nechať aspoň 24 hodín poriadne vyschnúť na teplom mieste. Na jeden umývací program postačí jedna tableta.

Koľko ušetríte:

sóda bikarbóna 1kg stojí 1,70
sóda na pranie 1 kg stojí 1,05
kyselina citrónová 1 kg kúpite za 2,90
soľ nejodidovanú 1 kg kúpite za 0,90

Náklady na výrobu 3 kg prášku do umývačky sú 4,65 čo je 1,55 Eur na 1 kilogram.

Čo ešte môžete vylepšiť?

Ako čerešničku na tortičke v ekologickom prístupe v domácnosti môžete namiesto leštidla naliať do zásobníka ocot. Cena je tam výrazne nižšia. Naviac získate ďalší bodík v ekologickom prístupe a ešte uvidíte že sa vám budú poháre lesknúť takmer ako z reklamy.

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *