Záhrada

Nové tienenie na terasu

Na firme sme tento rok postavili terasu. Veľmi jednoduchú: len podkladové hranoly položené na betónových dlažobných kockách a na nich namontované borovicové terasové dosky. K tomu zábradlie, aby nás od ulice nebolo až tak vidieť. Terasa má slúžiť ako kancelária, zasadačka aj jedáleň. Všetko v jednom a na čerstvom vzduchu.

Starosti nám robilo tienenie našej novej terasy. Výsuvnú markízu sme na dom namontovať nemohli. Terasa je situovaná ďalej od domu. Naviac máme vysoké okná. Preto by nad nimi namontovaná markíza zatienila len chodník vedúci k terase. Aj klasické plachty na tienenie sú príliš malé (terasa má 3×4 metre) a navyše keď prší, treba ich neodkladne zložiť. To môžete ustrážiť doma, v kancelárii je to ťažké.

Vlastnosti dobrého tienenia

Pripevnenie tieniacej plachty k stromu pomocou popruhu

Plachta je o strom pripevnená popruhom

Aby sme sa o zatienenie terasy mohli starať čo najmenej, potrebovali sme plachtu, ktorá je odolná voči UV žiareniu, preprší ju, aj prefúkne. Netreba ju skladať pri nepriaznivom počasí, či v daždi, alebo keď je veterno. Spĺňa ešte jednu potrebnú podmienku pre kancelársku prácu: je tmavá a preto pod ňou dobre vidno na monitor. Aj pri najsilnejšom letnom slnku.

Všetky tieto podmienky splnila obyčajná tieniaca sieť na ploty, ktorú kúpite v ľubovoľnom záhradkárskom obchode. Viete si vybrať aj stupeň priehľadnosti od 70% do 95%.

Drobné úpravy tieniacej siete

Slabina tieniacej siete je však v tom, že je príliš pružná a dá sa pripevniť len na plot. Nedá sa jednoducho zavesiť do vodorovnej polohy.

Zositie tienenia

Popruhy sú prišité na namáhaných miestach

Najprv som ju musela nastrihať na potrebné rozmery. Potom pomocou popruhov zošiť a najmä spevniť na miestach, kde mala byť po zavesení najviac namáhaná. V bodoch upevnenia som ešte prišila popruhy dlhé približne 1,5 metra. Aby sa dali pripevniť o stenu a kmene stromov. Konce terasy obklopujú staršie borovice. Na poriadne natiahnutie celej plachty som použila kovové sťahováky.

Model sa vydaril. Cez leto odskúšame a doladíme detaily. Dúfam, že ďalšiu tieniacu plachtu budem šiť z tkaniny sivej farby, aby nám ladila k fasáde.

 

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *