Schody si nechajte navrhnúť od výrobcu
Pri hľadaní dodávateľa schodiska sa ľudia zvyknú zamerať na jeho konečný výzor. Rozhodujú sa, či budú vyrobené z betónu alebo skla, vyberajú nášľapy na schody, vymýšľajú LED osvetlenie. No myslím, že pri výbere schodiska je potrebné sa zamerať na omnoho podstatnejšie otázky. Pretože nech by ste mali schody hoci aj zo zlata, nebudete z nich mať pôžitok, pokiaľ sa vám po nich bude ťažko chodiť.
Nevyhnutnou podmienkou dobrých schodov je správny výpočet základných hodnôt schodiska, ako je výška a hĺbka stupňa, šírka a sklon schodiska. To je však len základ. Aby bolo schodisko naozaj pohodlné, musí spĺňať ešte ďalšie parametre. Výsledkom súhry a dobrej kombinácie všetkých premenných sú schody, po ktorých vybehnete aj o polnoci so zavretými očami. Čaro dobre navrhnutého schodiska spočíva v tom, že schod, na ktorom stojíte, vám napovie, kam bude smerovať váš ďalší krok.
Ambicióznejší výrobca schodov si zakúpi kvalitný software na výpočet rôznych druhov schodísk. No poznám aj takého, kto ich vie navrhnúť z hlavy.
Učiteľ matematiky
Prvé schody sme stavali pred 20 rokmi pri rekonštrukcii u svokrovcov. V momente, keď nám mali šalovať deku s betónovým schodiskom, chlapi stavbu pozdržali. Čakali na učiteľa Jana z Námestova, ktorý mohol nastúpiť až cez prázdniny. Čakanie sa oplatilo. Jano bol na slovo vzatý odborník na schodiská. A to naše nebolo jednoduché.
Potrebovali sme v malom 3-podlažnom domčeku optimalizovať každý centimeter. Preto sme zvolili čiastočne točité schody bez podesty. A keďže mali slúžiť starým ľuďom, museli byť aj mierne.
On mi ako prvý ukázal, že na stavbu schodov treba mať fortieľ. Stupeň po stupni trpezlivo a sústredene rezal a prikladal šalovacie laty. Kontroloval uhly a akurátne vytočenie našich polo-točitých schodov, po ktorých teraz pohodlne vystupujú do obývačky moji, dnes už starí, svokrovci.
Vždy si na Jana spomeniem a oceňujem jeho zručnosť, keď v noci po týchto schodoch kráčam. Či hore, alebo dolu. Každý stupeň navedie moje ďalšie kroky, a poznám, kedy stojím aj na poslednom schode.
Samonosné drevené schody z 30-ty rokov
Ďalšie nádherné samonosné drevené schody sme kúpili s našim domom. Viedli na povalu. Boli špinavé, zaprášené a zapratané zbytočnosťami, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na každej starej povale. Moja prvá myšlienka bola: vyhodiť.
Aj tu sme mali šťastie na ľudí. Statik, Ing. Holub, zamilovaný do starých vecí, mi otvoril oči a ukázal nový uhol pohľadu: dnes by som nenašla šikovného remeselníka, ktorý by vedel a chcel vyrobiť také isté, ale nové. A nové by stáli majland. Tak sme si ich ponechali s plánom, že ich jedného dňa zreparujeme.
A nebolo to jednoduché. Trvalo to niekoľko prácnych víkendov. Najprv som ich vydrhla od najväčších nánosov špiny. Potom nasledovali hodiny a hodiny brúsenia: stupne, nosný pilier, drevená stena, zábradlie. Našťastie sme mali silnú motiváciu. Každým dňom sme odhaľovali krásu, ktorú statik videl už od začiatku. Nesnažili sme sa ich zreštaurovať tak, aby vyzerali ako nové. Ich dokonalosť sa skrýva v starom dizajne, hlbokých prasklinách a vŕzgajúcich stupňoch.
Elegancia točitého schodiska
Nebolo to tak dávno, čo som posledné schodisko nechala vyrobiť pri rekonštrukcii podkrovia starého rodinného domu. Dom pôvodne slúžil ako jezuitské kolégium postavené okolo roku 1870. Stropy sú v ňom vysoké 3,70 metra. Vstupná hala je krásna, no na poriadne schodisko do takejto výšky malá. Ani samonosné mlynárske chody v tomto prípade neprichádzali do úvahy. Z požiadaviek vyšlo úsporne navrhnuté bezpečné točité chodište. (Odborne „vretenové schodisko“. Pod týmto názvom nájdete širší výber dodávateľov. Mnohí dodávatelia schodov poznajú len odborné názvy a zabúdajú na laikmi bežne používanú terminológiu.)
Vďaka tomuto závažnému obmedzeniu sme sa vyhli rôznym lacným prefabrikátom a museli sme hľadať unikátne riešenie. Našla som odborníkov, ktorí výrobu týchto schodov poňali ako dizajnovo-výrobnú výzvu. Dodnes som s nimi v kontakte a rada spomínam, ako naše schody vyrábali.
Aj majster tesár …
To oni ma naučili heslu „Architektúru nechaj navrhnúť architektovi, schody schodárovi“. Na výpočet schodov nestačí jeden semester na architektúre. Pri menej štandardných schodoch máte príliš veľa premenných, ktoré treba skombinovať a prerátať. A dizajnér, ktorý sa venuje len návrhu schodov, tento komplikovaný výpočet ovláda.
Dizajn, ktorý navrhli je veľmi elegantný. Avšak náklady na materiál, čas strávený prípravami a ich práca výrazne prekročili pôvodnú cenovú ponuku. Dokonca aj tvrdá špeciálne kalená oceľ vytvarovaná a pripravená na poskladanie schodiska sa im v týchto veľkých rozmeroch správala inak, ako očakávali. Narobili sa, natrápili, ale prácu svedomito dokončili.
Výsledok poteší nejedného návštevníka, ktorý vystupuje po „nekonečnej“ špirále, až sa mu zakrúti hlava.
Základné vzorce pre výpočty schodov
Pre zaujímavosť pridávam základné vzorce na výpočet schodiska
1) Počet stupňov N = KV : V
2) Výška stupňa V = KV : N
3) Šírka stupňa Š = 630 – 2 x V
4) Dĺžka schodiskového ramena – jednoramenné L = Š x (N – 1)
5) Dĺžka schodiskového ramena – dvojramenné L = Š x (N : 2 – 1)
6) Sklon schodiska α = arctg (V : Š)
7) Dĺžka ramena D = Š x N
8) Podchodná výška ramena Hp = 1 500 + (750 : cos α)
9) Priechodná výška ramena HPR = 750 + (1 500 x cos α) (hodnota musí byť vyššia ako 1 900 mm)
KV: konštrukčná výška – je to výška, ktorú musí schodisko prekonať.
N: počet stupňov
V: výška stupňa
Š: šírka stupňa. Vypočíta sa zo vzťahu Š = 630 – 2 x V mm (kde číslo 630 je odvodené od dĺžky kroku a možno znížiť až na 600,
α: uhol sklonu schodiska,
čo je podchodná a priechodná výška ramena je zrejmé z obrázku.