Bývanie

Sedenie v okne

Pri rekonštrukcii domu sme sa veľa inšpirovali americkou architektúrou. Majú z veľkej časti miernejšie podnebné pásmo a domy sa im tam stavajú ľahšie. Ich technológie (napríklad stavba drevených domov, iný spôsob kúrenia) umožňujú pridať prvky, ktoré u nás do nedávna nebolo možné použiť. A v neposlednom rade si obyvatelia tejto bohatej krajiny môžu dovoliť bohatšie architektonické prvky, ktoré prenikli do bežných domácností.

Jedným takýmto prvkom je sedenie v okne (“window seat”).

Čo je sedenie v okne?

Vstavané sedenie pri okne

Vstavané sedenie pri okne

Na fotkách môžete vidieť okno zaliate slnkom, do ktorého je na mieru vstavané útulné a pohodlné sedenie obložené vankúšikmi, s peknou zabudovanou lampou. Knižnica stojí hneď vedľa. Princíp sedenia v okne je výklenok so zabudovanou lavicou alebo pohovkou, v ktorom máte pocit súkromia. Príjemný pocit ochrany z bočných strán a pekný výhľad vytvárajú útulné miesto.

Ak na sedenie v okne myslíte dostatočne skoro, architekt vám okenný výklenok navrhne. U nás tento prvok bohužiaľ nie je bežný a nechať ho postaviť je pomerne komplikované a náročné. Jednoduchá varianta je vytvoriť okenný výklenok pomocou zabudovaného nábytku. Aj tu však môžete naraziť na limity našich stolárov a ani takéto sedenie nie je lacná záležitosť.

Základné vlastnosti sedenia v okne

No keď patríte k milovníkom pekného bývania a zároveň k priekopníkom, ktorí sa nedajú len tak ľahko odradiť možnými technickými prekážkami, čítajte aj ďalšie riadky.

Okno a pohodlné sedenie v okne

Jednou z dôležitých podmienok dobrého sedenia v okne je výška, v akej je okno osadené. Z toho sa odvíja jeho štýl. Môže sa pohybovať od 40cm, čo je optimálna výška stoličky alebo pohovky. V tejto alternatíve môžete urobiť jednoduchú tapacírovanú lavicu obloženú klasickými vankúšikmi. Opierka v tomto prípade môže byť na ochoch krajoch okna. Ak by ste sedenie prispôsobili oknu osadenému nižšie, nepohodlne by sa z neho vstávalo a tiež naň sadalo.

Okno začína už vo výške tapacírovania

Sedenie v okne, kde okno začína už vo výške tapacírovania

Maximálna výška osadenia okna by mala byť do 80cm (možno až 85cm), čo je pohodlná výška operadla. Pokiaľ by okno bolo osadené vyššie, nebude z neho dobrý výhľad a nebudete sa môcť do sedenia v okne pohodlne uvelebiť, ak by ste sa chceli z okna dívať.

Okno začína vo výške zadnej opierky sedačky

Okno začína vo výške zadnej opierky sedačky

Pri tejto variante môžete mať pohodlnú opierku po celej dĺžke okna. A nemusíte vyrábať komplikované sedenie. Stačí nechať urobiť pohodlnú sedačku na mieru a vhodnou okennou parapetou a stolíkmi obložiť priestor okolo nej.

Čo ak je okno až po zem?

Bohužiaľ veľa ľudí má predstavu, že potrebuje veľké okno na celú stenu od zeme po strop. V takomto prípade ťažko urobíte útulné sedenie pri okne. Pri veľkom okne ste ako vo výkladnej skrini a často sa nevyhnete zastretým závesom.

Zachrániť sa dá len veľké okno vo výklenku alebo menšom priestore. V takomto prípade si postavte rohovú sedačku kúsok od okna. Dojem vylepšite pekným konferenčným stolíkom alebo taburetkou.

Sedačka pri okne na celú stenu

Sedačka pri okne na celú stenu

Vo veľkej obývačke s veľkým oknom nebudete mať pocit útulnosti.

Obetovať jediné okno v miestnosti?

Pri navrhovaní sedenia v okne pomocou nábytku treba dať pozor, aby sedenie nebolo na úkor svetla v celej miestnosti. Preto je hodné ho umiestniť k oknu malej izby, kde naviac získate priestor vďaka zabudovanému nábytku. Vo väčšej miestnosti potrebujete okná na dvoch stenách izby. Vravím tomu aj okná na dve strany. Pri takto rozložených oknách vám do miestnosti bude prúdiť dostatok svetla, ale pocit, že je všetko dobre osvetlené, vzniká tým, že nič v miestnosti nemá ostré tiene.

Kam sedenie v okne umiestniť

Dôležité je nesnažiť sa byť priveľmi oroginálny. Veci, ktoré používajú mnohí a dlho, sú osvedčené a overené. Kopírovaním nápadov druhých viete do čoho idete a veľa neriskujete. Myslite na to, že nový dom budete stavať v živote len niekoľko krát. Preto na začiatok odporúčam zopár overených miest:

Štandardné miesto vhodné na sedenie pri okne je obývačka. Okolo okna zabudovaný pekný vstavaný nábytok s knižnicou v americkom/anglickom štýle a elegantná pohovka s konferenčným stolíkom vytvorí centrum, kde budete tráviť veľa času.

Kedysi bolo bežné, že naši starí rodičia mali v kuchyni diván alebo váľandu, na ktorej si po obede odpočinuli. Keď si namiesto divána dáte do kuchynskej časti sedenie do okna, prilákate členov rodiny a častejšie budete variť v tých, ktorí si k vám prídu posedieť.

Sedenie pod oknom v modernej kuchyni

Sedenie v okne v modernej kuchyni

Pokiaľ plánujete 2-podlažný dom, skúste porozmýšľať o sedení v okne na medziposchodí. Američania ho na schody umiestňujú často. Schodište tým oživíte a poslúži ako príjemné odpočinkové miesto, kde vás nebudete niekto vyrušovať. Počítajte s tým, že podesta zaberie približne o 70cm viac ako obyčajné schodisko.

Sedenie na medziposchodí

Sedenie v okne na medziposchodí

Detská izba je kapitola sama o sebe. Deti ocenia sedenie v okne. Keď im pri okne vytvoríte aj miesto na hračky, budú sa veľmi rady vyhrievať na slniečku s výhľadom na okolie o ktorom pojenávam v jednom z mojich článkov.

Zdroj fotografií:  sedackynamieru.sk a houzz.com

 

 

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *