Bývanie

Orientácia izieb v rodinnom dome

Správna orientácia izieb v dome je pre mňa prirodzená ako dýchanie. Aby svetlo dopadajúce do miestností bolo správne načasované. V slnečnom dome je veselšie než tam, kde slnko nedosvieti.

Nedávno ma kamarát požiadal, aby som sa pozrela na plány domu, ktorý by chceli s manželkou postaviť. A zaskočilo ma, že otázka orientácie izieb nie je celkom triviálna a jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Prekvapilo ma, ako mali navrhnuté izby podľa svetových strán: kúpeľňa a spálňa na západ, detské izby a obývačka na východ. Až kým som kamaráta neupozornila, si to neuvedomil. Nechcem pánovi architektovi krivdiť, jeho zámer bol dobrý. Izby sa snažil umiestniť podľa súkromia: obývačku a detské izby smerom do záhrady, spálňu a kúpeľňu mimo nej. Len to chcelo domček na pozemku trochu presunúť a pootočiť. Hneď by sa v ňom lepšie bývalo.

Obývačka

Pokiaľ nepracujete z domu, najviac si doma užijete popoludňajšieho slnka. Ráno sa všetci rozpŕchnete do práce a školy. Takže vás netrápi, kam počas dňa slnko svieti a kam nie. Slnečné lúče vás začnú zaujímať keď sa vrátite z roboty domov. Teda popoludní.

Preto preferujem obývačku orientovanú na juho-západ. Dokonca je to pre mňa dôležitejšie, ako to, či z nej vidím do záhrady. Je smutné pozerať sa na slnkom ožiarené okolie, keď vy ste v tieni. Slnečné lúče do domu prinášajú radosť. Znie to ako klišé, no inými slovami to neviem popísať.

Detské izby

slúžia, podobne ako obývačka, až popoludní. No často v týchto izbách deti aj spia, preto by som ich orientovala skôr na juh, aby večer neboli rozpálené. Alebo by som dostatočne skoro myslela na vonkajšie žalúzie, ktoré v lete poslúžia ako ochrana pred teplom.

Kuchyňa

V kuchyni trávim veľmi veľa času. Preto, že rada varím, ale aj preto, že je prepojená s obývačkou. Je otvorená, bez dvier, a vďaka tomu mi slnko do nej svieti od rána, do večera, kým nezapadne za kopec. Najradšej mám lúče letného zapadajúceho slnka. Prechádzajú obývačkou zo vstupnej haly a dopadajú na pracovný pult. Je to nádhera. Preto sa môžem pýšiť tým, že mám kuchyňu orientovanú na 3 svetové strany :-).

Spálňa

Ak môžete spálňu používať len na spanie, nemá význam, aby ste ju orientovali na juh alebo západ. Nie je nič horšie, ako slnkom vyhriata spálňa, ktorú nevychladíte ani do rána. Spálňa môže byť otočená na sever, ešte lepšie na východ. V takto orientovanej izbe sa ľahko udržiava chladná klíma najmä v teplých letných dňoch: počas noci a ráno vyvetrať, pozatvárať okná, prípadne zatianuť závesy. Večer na vás bude čakať príjemná chladná posteľ.

Kúpeľňa, šatník

Nezáleží na ktorú svetovú stranu sú tieto miestnosti orientované. Pri súčasných technológiách ich môžete umiestniť aj do stredu domu. Svetlíkom privediete svetlo a rekuperačným vetraním čerstvý suchý vzduch.

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *