Rodina

Načo zapisovať výdavky

Môj manžel je už dlhé roky presvedčený, že zapisovať výdavky našej domácnosti je veľmi užitočné. A tak tento šport praktikujeme už niekoľko rokov. Za tú dobu naša tabuľka výdavkov prešla úžasným vývojom až do pomerne “jednoduchej”, ale zato dôkladne premyslenej formy. Je rozdelená do 5 základných skupín:

5 základných skupín výdavkov

Tabuľka výdavkov našej domácnosti

Tabuľka výdavkov

Výdavky na bežnú spotrebu

Tieto výdavky sa týkajú základného chodu domácnosti (jedlo, drogéria, oblečenie, škola, závodné stravovanie, doktori a zubári, reštaurácie, kultúra a knihy, hry a hračky, dary, upratovanie, opatrovanie detí, kocúr…), to, čo bežne potrebujem nakúpiť a zaplatiť na normálny chod našej 5-člennej rodiny

Výdavky prevodom

Sú to platby na bývanie: elektrina, voda, plyn, telefóny, internet, odvoz smetí, pôžička, poistky,…, čiže platby, ktoré musíme zaplatiť včas, lebo inak nám dodávatelia zaúčtujú upomienky alebo rovno odpoja.
Samostatná položka auto – benzín, opravy a údržba. Je to nezanedbateľná položka, ktorá rastie priamo úmerne s vekom auta a s nepokojmi na Blízkom východe.

Dovolenky a výlety,

aj s návštevami svokrovcov na východe. Túto časť som vyšperkovala do dokonalosti. Ako bývalá účtovníčka som začala do dovoleniek zarátavať aj položku “príprava na dovolenku”, ktorá zahŕňa nákupy všetkých nevyhnutných dovolenkových náčiní, ako sú šľapky, klobúky, slnečné a potápačské okuliare, sieťky na chytanie rýb,… To nám pomohlo si vyjasniť, čo naozaj taká dovolenka stojí, a že mnohé prepotrebné veci nepotrebujeme.

Výdavky na výstavbu a údržbu nehnuteľností

Takto vidíme, že náš dom prechádza úpravami každý druhý-tretí rok. Buď staviame a dokončujeme, alebo aspoň maľujeme a dokupujeme zariadenie, ktoré nám chýba.

Nie som márnotratná

Popri zapisovaní nekonečného množstva bločkov som nakoniec aj ja prišla na výhody tejto zábavky, a preto poslušne zbieram takmer každý bločik a potom namiesto čítania knihy poctivo zapisujem:

Mám prehľad koľko a kedy potrebujeme peňazí, koľko minieme prevodom a koľko v hotovosti. Viem, že to nie je žiadna novinka, no páči sa mi spätná väzba, ktorú dostávam, a hlavne môj vnútorný kľud, že prievan v rodinnej peňaženke nie je spôsobený mojou márnotratnosťou, ale tým, že 5-členná domácnosť si vyžaduje svoje.

Viem sa pripraviť na dovolenku, pozrieť, koľko vziať peňazí v hotovosti a koľko dať na účet, čo mi ušetrí veľa času pri rozhodovaní. No najväčší prínos je istota ktorú mám v ďalekej cudzine, že nám ostane na cestu domov aj keď každý deň pojeme veľa na zmrzliny.

Deti rastú – výdavky sa menia

Čo však najviac oceňujem je, že vidím ako sa postupne mení štruktúra našich výdavkov. Keď sme mali deti malé, chodili sme na dovolenky len k svokrovcom a každý týždeň sme robili 3-4 tisíc-korunové nákupy v supermarkete. Boli v tom hory plienok, vlhkých utierok a detského oblečenia. V súčasnosti nám zas utešene rastú náklady na školu, školské potreby a mimoškolské aktivity našich detí. Napríklad posledné roky sme na ne minuli v priemere okolo 100 Eur na mesiac (čo je viac, ako kupovanie plienok a tiež viac, ako sme potrebovali v minulom roku na oblečenie a športové potreby pre celú rodinu). A menej chodíme k svokrovcom, pretože počas školy nemôžeme len-tak vycestovať mimo domu.

Pani na upratovanie sa nevzdám

S manželom si môžeme kedykoľvek sadnúť a prehodnotiť naše priority v míňaní peňazí. Nie že by sme to robili často – to prehodnocovanie – ale tú možnosť máme. A keď už nebudeme stíhať zarábať a budeme mať všetkého plné zuby, ľahko sa rozhodneme, ktoré výdavky zrušíme.

Viem však, že pani na upratovanie odvolám až keď nebude čo do úst, pretože vďaka nej si doma všetci pravidelne udržiavame poriadok, aby mohla prísť poupratovať. Zato nikdy nebudem mať problém vzdať sa víkendovej jarnej lyžovačky a presne budem vedieť, koľko tým ušetríme.

 

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *