Bývanie

Ako uskladniť pneumatiky

Ak práve prezúvate auto do zimných pneumatík, potom letné starostlivo uskladnite. Pneumatiky nestačí len položiť do rohu garáže. Správnym skladovaním predĺžite ich živostnosť a zaistíte si, že sa vám počas uskladnenia nepoškodia a nezdeformujú.

Čo znamená pneumatiky starostlivo uskladniť?

  • Uskladňujte len nepoškodené a neopotrebované pneumatiky. Pred uskladnením ich očistite od bežných nečistôt (môže byť v mydlovom roztoku), bez olejových, benzínový a iných škvŕn, ktoré by mohli ich poškodiť
  • Uskladňujte ich na čistom mieste, najlepšie pri konštantnej teplote, v chladných tmavých priestoroch, mimo dosahu priameho slnečného svetla. Dbajte na to, aby boli uskladnené mimo zariadení generujúce ozón, ktorý ich môže vážne poškodiť.
  • Na uskladnenie použite obaly na to určené, chránia pred poškodením a vlhkosťou.
  • Na uskladňované pneumatiky neukladajte žiadne ďalšie predmety a nepoužívajte ich ani ako pracovný stôl. Pokiaľ bude na ne vyvíjaný vyšší vonkajší tlak, môžu sa poškodiť a vzniknú na nich thliny, ktorévýrazne skrátia ich životnosť
  • Obuté pneumatiky nastohujte a zakryte krytom, alebo zaveste na háky alebo držiak. Nikdy ich nepostavte vedľa seba.
  • Vyzuté skladujte zásadne vo vzpriamenej polohe a pravidelne otáčajte. Nikdy ich nestohujte ani nevešajte na držiak za pätku, inak sa poškodia a zdeformujú.
Uskladnenie pneumatík bez ráfiku

Ako uskladniť pneumatiky bez ráfiku

Uskladnenie pneumatík na ráfiku

Ako uskladniť pneumatiky na ráfikoch

 

 

 

 

 

Kedy pneumatiky meniť?

Zimné gumy musíte mať od 15.11 do 31.3. a taktiež vždy, keď je na ceste súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Vodič má počítať s nepriaznivým počasím a na cesty sa má vopred pripraviť.

Otázka však znie, kedy naozaj prezuť

Pri hľadaní termínu je dôležitý fakt, že letné pneumatiky sú konštruované tak, aby poskytovali čo najlepšie výkonnostné parametre pri teplotách nad 7 °C. Keď teplota klesne pod 7°C, guma letných pneumatík stráca optimálne jazdné vlastnosti a je načase meniť ich za zimné.

Priemerné nočné teploty na Slovensku klesajú pod 7°C už koncom októbra. Preto vhodný čas na prezutie auta do zimných pneumatík hľadajte ešte pred sviatkom Všetkých Svätých.

Vymeniť za letné môžete pneumatiky kľudne podľa zákona – 31.3. No ak veľa jazdíte po Slovensku, radšej si kôli priemerným teplotám vyberte termín koncom apríla, kedy už teploty stúpajú nad 7°C.

Pokiaľ však často jazdíte v nočných a skorých ranných hodinách v oblasti Oravy, Kysúc a pod Tatrami, zimné pneumatiky by ste mohli nasadiť už koncom augusta, a nechať ich až do konca júna, pretože v týchto oblastiach teploty bežne klesajú pod 5°C aj počas letných mesiacov.

Kedy kúpiť nové pneumatiky

Nejazdené, správne skladované pneumatiky majú životnosť aj 10 rokov. Pokiaľ ich však začnete používať, po 4-5 sezónach ich optimálne jazdné a fyzikálne vlastnosti zanikajú. Takže aj keď by mali hĺbka dezénu spĺňala zákonné podmienky, výrobcovia odporúčajú vymeniť ich za nové.

 

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *