Záhrada

Prečo vyvýšené záhony

Téma vyvýšené záhony začína byť aktuálna už aj u nás. Veľa sa o nich píše, sú pekné, a “in”. No je otázka, či sa naozaj do takýchto záhonov oplatí investovať, či to nie je len módna vlna, ktorá postupne opadne. Pretože časom zistíte, že pestovať môžete rovnako vaši starí rodičia – na roli alebo na malej záhradke v záhradkárskej oblasti.

Estetika x úžitkovosť

Keď si uvedomíte, ako sa od čias našich starých rodičov zmenili nároky na používanie a vzhľad záhrady a keď to spojíte s potrebou vypestovať si aspoň trošku zeleninky pre radosť, je myšlienka vložiť zeleninový záhon do väčšieho hrantu pomerne prirodzená. Záhrade zachováte pôvodný charakter a zároveň presne vymedzíte priestor na úžitkové plodiny. Pri troche šikovnosti a citu aj váš zeleninový záhon zapadne do štruktúry moderného dizajnu.

VillardyHistoricky vieme vyvýšené záhony nájsť v úžitkových, a bylinkových záhradách pri kláštoroch, kaštieľoch. Síce ohraničenie záhonu drevom nebolo úplne bežné, o to viac však bolo pracovných síl, ktoré sa o záhony starali. Nechajte sa inšpirovať a navštívte niektoré z historických záhrad, kde uvidíte, ako sa dá spojiť estetika s užitočnosťou.

Vyvýšené záhony – prednosti

Ak máte pozemok na mieste, kde nie je veľmi úrodná pôda, sú vyvýšené záhony na mieste. Dokonca si nemusíte lámať hlavu s dovozom kvalitnej zeminy. Tej bude stačiť málo. Potrebovať budete najmä pokosenú trávou, zhrabané lístie a zvyšky z kuchyne. Preto je výhodnejšie záhon zakladať na jeseň, aby ste z jari mali dobrý kompost, ktorý doplníte dovezenou zeminou. Naviac ušetríte na odvoze vzácneho bioodpadu, ktorý dobre poslúži.

Ušetrený čas

Správne založený vyvýšený záhon tiež odbúra veľa času potrebného na pletie buriny. Tá sa doň dostane len semenami. Pupenec, žihľava, pýr a im podobné už cestu nájdu ťažšie. Naviac v ňom viete pôdu udržiavať kyprejšiu a burinu aj s koreňmi vytrhnete omnoho ľahšie.

Aj úrody môžete mať viac, pretože pôda vo vyvýšenom záhone sa na jar prehreje rýchlejšie, vďaka čomu sa dá prvá zelenina vysievať už v marci, vďaka čomu môžete počítať aj s druhou úrodou na jeseň.

Pre náročné rastliny

Vo vyvýšenom záhone môžete udržiavať aj zeminu pre rastliny s vysokými nárokmi na pôdu. Napríklad čučoriedky a brusnice potrebujú na rast výrazne kyslejšiu pôdu, a preto sa nedajú pestovať s inými plodinami. Taktiež hortenzie rododendróny či azalky si viac pochutnávajú na kyslých pôdach a rašelinách a krajšie a výdatnejšie kvitnú.

 

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *