Rodina

Adventný veniec

Už sa teším na výrobu vianočných ozdôb. To si s mojou mamou zvykneme nachystať materiál a spolu vyrábame adventné vence na stôl, na dvere a v posledných rokoch robím aj dvojrozmerné vianočné stromčeky.

Keď som mala malé deti, tiež sa zúčastňovali týchto tvorivých dielní. V tom čase sme ich mali u mamy, ktorá všetko nachystala a my sme prišli ako veľké dámy, vyrobili vence a išli domov. Zanechali sme neporiadok a chaos, ale spokojné, že sme tvorili. A mama po nás musela všetko spratať.

Teraz je to opačne – ja nachystám materiál, napečiem koláče, deti prídu, len keď majú čas a s mamou strávim príjemný deň pri tvorivej práci.

Materiál na výrobu adventných vencov

Najradšej používam liany z paviniča päťlistého. Na záhrade mi rasie zopár koreňov. Za leto každý koreň vyženie niekoľko lián, ktoré narastú aj 3-4 metre. Vždy ich je dosť, sú poddajné a ľahko sa s nimi pracuje. Z lián viem urobiť malé aj väčšie vence.

Na zelené zdobenie si na záhrade pestujem tis. Vetvičky má poddajné, jeho ihličie dobre drží a neopadá ani po piatich týždňoch. Len opatrne, alergik by mal pri práci použiť rukavice. Celý adventný veniec oživím vetvičkami dráča. Má pekné červené plody. Akurát veľmi pichá a v teple plody rýchlo opadajú. Preto nimi zdobím len vence zavesené na vstupných dverách.

Držiaky na sviečky, ozdoby a trblietky recyklujem a každý rok používam tie isté. Len sviečky musím každý rok kúpiť nové.

No nie každý rok máme doma klasiku. Recyklovať sa dá na veľa spôsobov. Napríklad použiť hračky, s ktorými sa už nikto nehrá. Je to symbol dokonalého „Zero waste“ štýlu, ktorý Vianociam dodá úplne nový charakter :-).

Na jedálenský stôl už adventné vence nerobím. Mám doma porcelánový, ktorý sme s dcérou urobili na keramickom krúžku. Je výborný, nikdy neopadáva a namiesto sviečok má kahance. Vrele odporúčam. 

Závesný vianočný stromček

Vo firme máme málo miesta. Nechala som sa inšpirovať šikovnými dizajnérmi a na Advent nachystám závesný na stenu. Taký pri vstupe akurát pasuje. Kým sme nemali terasu osvetlenú poriadnymi žiarovkami, robievala som jeden aj tam.

Na jeho výrobu závesného stromčeka používam liesku a pajasmín. Oba kríky majú rovné vetvy a peknú farbu kôry. Nastrihám po 3-4 vetvičky rovnakej dĺžky od najmenších po najväčšie a zviažem starým konopným špagátom. Na jeden stromček zvyknem použiť štyri až päť riadkov vetiev.

Dostatočne dlhé LED osvetlenie omotám okolo vodorovných častí, potom drôtom prichytím zopár vetvičiek tisu a zdobím trblietavými vianočnými ozdobami.

Mám zásadu, že gýč je dôležitá súčasť života, aby som vedela rozpoznať umenie. Preto na viditeľné miesto stromčeka usadím vyčančaného skleneného vtáčika s perím na chvoste. Na adventný veniec mám odloženého skleneného pozláteného anjelika.

Betlehem na celý život

Betlehemy si človek nekupuje bežne. Mám dojem, že každá rodina má len jeden, ktorý každoročne počas Vianočných sviatkov vystaví na obľúbené miesto. Preto odporúčam Betlehem vyberať veľmi opatrne a uvážlivo. Nám Betlehem doniesla svokra zo Svätej zeme. Veľmi jednoduchý, vyrezaný z olivového dreva. Ako symbol Vianoc ho každý rok postavíme pod stromček.

Zdroj obrázku: Ewalds.sk a Sashe.sk

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *