Bývanie

Balkón ako vonkajšia izba

Keď niekto býva v bytovke, tak jeho jediný kontakt s okolím je balkón alebo loggia. Veľmi sa mi páči, ako si mnohí obyvatelia panelákov svoje balkóniky prerobili na zimné záhradky. Obkolesili sa kvietkami a snažia sa v tom malom priestore dopestovať dokonca aj paradajky.

Prečo mnohé z draho zasklených a upravených balkónov aj tak nakoniec skončia ako odkladací priestor? Sú príliš plytké na to, aby ste si na ňom posedeli v rodinnom kruhu pri káve a koláčiku a príliš dlhé na to, aby ste sa na nich cítili útulne a komfortne.

Balkón v rodinnom dome

Balkón je pomerne nákladný prvok, ktorý vyžaduje dodržať dôležité technologické postupy, aby nevytváral tepelný most a bol izolovaný proti vode. Aby ste zbytočne neinvestovali námahu a peniaze do takých vecí ako je kvalitná izolácia balkóna, ktorý nakoniec nebudete používať, dodržte nasledujúce pravidlá.

Rozmery balkóna

Balkón je v podstate izba, ktorá slúži na oddych: chcete si tam posedieť s knihou v pohodlnom kresle alebo poležať na gauči. Keď máte malé deti, balkón im poslúži na jednoduché hry.

Aby ste do priestoru umiestnili stolík, na ktorý položíte šálku a knihu, a k tomu štyri malé kreslá, kde si pohodlne natiahnete nohy, potrebujete hĺbku balkóna minimálne 1,8 až 2 metre. Ideálna dĺžka balkóna má taký istý rozmer.

Tieto rozmery vychádzajú z praxe. Na klasických panelákových balkónoch viete umiestniť chrbtom k stene 2 kreslá a medzi ne postaviť malý stolík. Takto si posedia len dvaja. A keď sa pozriete ako ľudia využívajú loggiu postavenú pozdĺž celého bytu, uvidíte, že veľká časť priestoru je nevyužitá: sedenie (zvyčajne pre dvoch) nájdete pri balkónových dverách; v zadnej časti, ďalej od dverí, odložené nepoužívané veci.

Z toho vidno, že ani príliš veľký balkón nemusí byť dobrý, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Pretože ani ten neviete zariadiť dostatočne útulne.

Orientácia a prepojenie s interiérom

Aby vás kroky na balkón zaviedli, mal by byť prepojený so životom v interiéri a orientovaný na slnečnú stranu, t.j. od juhovýchodu po juhozápad. Balkón, na ktorý vsupujete cez spálňu budete určite používať menej než ten, ktorý je hneď vedľa obývačky alebo kuchyne. Samozrejme to, ako často a kedy chcete balkón používať je na vašom uvážení.

Pocit bezpečia

Vďaka moderným technológiám dnes nie je problém postaviť na bytovke samonosné balkóny, ktoré vyčnievajú z telesa domu. Architekti obľubujú tento prvok, pretože oživuje fasádu.

No ľudia sediaci na takom balkóne nemajú pocit súkromia. Necítia sa tam bezpečne, takže ho používajú minimálne. Keď vezmeme do úvahy, že je ešte aj plytký, tak je to nepoužiteľný no veľmi nákladný ozdobný prvok fasády bytového domu.

Pocit bezpečia na balkóne, ktorý je 2 metre hlboký, môžete mať vtedy, ak je čiastočne zapustený do domu alebo je umiestnený v rohu. Pocit bezpečia získate vďaka stenám, o ktoré sa môžete “oprieť”.

Súkromie

Avšak len zapustiť balkón alebo ho umiestniť do rohu domu nestačí. Všimnite si na rodinných domoch, aké sú aj tieto balkóny opustené. Keď sa na ne pozriete pozornejšie, nájdete spoločnú črtu: ľudia na takomto balkóne sú ako vo výklade. Nemajú žiadne súkromie.

Skutočne využívané balkóny sú postavené ako izby. To viete zabezpečiť pomocou pekne tvarovaných stĺpov alebo podpery na ťahavé rastliny, pekným zábradlím a zatienením. Všetko skombinované tak, aby ste z balkóna mali prepojenie s okolím a mohli pozorovať, čo sa deje vonku, a zároveň aby ste neboli všetkým na očiach. Len takto zútulnený balkón budete prirodzene využívať každý deň. Myslite na tieto detaily už od začiatku plánovania, aby ste ich nemuseli dorábať po niekoľko-ročnom nevyužívaní vášho drahého balkóna.

Balkón za každú cenu?

Viem, že balkóny a terasy na poschodí rodinného domu sú skvelý luxus. Výhľad z týchto miest býva úžasný. Nie vždy však zámer architekta splní svoj cieľ a balkón sa nemusí vydariť. Komplikované detaily na dome bývajú chúlostivé. A po rokoch sa znova žiada nová hydroizolácia strechy nad balkónom, alebo odstrániť zelené fľaky od zle odvedenej dažďovej vody.

Zle postavený balkón

Zle postavený balkón

Aj preto preferujem jednoduché a rokmi osvedčené riešenia: čo najmenej zbytočných výklenkov z domu a na dome čo najmenej vodorovných plôch.

Páči sa mi obyčajná šikmá strecha so škridlou, kde voda odtečie čo najrýchlejšie. Terasu preferujem situovanú vedľa domu, neďaleko záhrady. Napríklad aj preto, že z nej nemusím ihneď odhŕňať naviaty sneh, alebo strážiť vydúvajúci sa obklad.

Som skôr používateľ rodinného domu, na ktorom údržba pozostáva z pomerne jednoduchých a nenáročných povinností.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *