Bývanie Rodina

Prečo sme upravili kuchyňu podľa chladničky

To, že sa niektoré veci dejú takmer naraz, je popísané jednoduchou matematickou rovnicou. Jej interpretácia mi síce nie je úplne jasná, ale matematici sa zhodli: nie je dielom zákona schválnosti, že keď vchádzate do zelovocu, tak sa pred vás nahrnie ešte ďalších desať ľudí a musíte čakať v rade. Alebo sa vám pokazí viac spotrebičov naraz. Alebo, z inej perspektívy, keď vám stará  chladnička funguje dlhé roky a kúpite novú, tak je málo pravdepodobné, že aj tá druhá vám vydrží rovnako dlho.

Presne toto sa nám stalo u svokrovcov. Ich dvojročná chladnička (tak mesiac po skončení záruky) prestala chladiť. A aby znova nemuseli kupovať ďalšiu, nosila som tam teplomery rôznych typov, zisťovala jej teplotu a na základe nameraných hodnôt sa snažila presvedčiť opravára, aby meral cestu až k nám a chladničku pozrel a opravil.

Prečo sa nám nechce kúpiť ďalšiu chladničku?

Keď sme svokrovcom prerábali dom, nechali sme urobiť kuchyňu na mieru. Chladničku sme postavili do kúta, a nad ňu ešte skrinku. Všetko presne na centimeter, lebo dom majú malý. A pôvodná chladnička, už v tom čase postaršia dáma, nakoniec doslúžila.

Verte, že kupovať novú chladničku svokre, a k tomu ešte presných rozmerov, je veľká zodpovednosť. Snažila som sa, možno až príliš úporne a hľadala tú najlepšiu, najkvalitnejšiu, a akurát vysokú, aby sa zmestila pod skrinku. Taká bola len jedna, bez váhania som ju objednala. Keď ju doviezli, zistili sme, že síce na výšku sadla ako uliata, no bola o 5 centimetrov širšia a nezmestila sa na miesto pôvodnej.

Prerobiť kuchňu podľa chladničky

Zistenie bolo veľmi nepríjemné a my sme stáli pred dilemou: chladničku vymeniť, alebo prerobiť kuchynskú linku? Váhali sme tak dlho, že sme už chladničku vrátiť nemohli. Takže sme museli zavolať stolára, aby po desiatich rokoch prerobil časť kuchynskej linky.

Pozitívny pohľad: počas dorábania a montáže nových skriniek sme jeden letný prázdninový týždeň celú kuchyňu vymaľovali, vygruntovali, že vyzerala ako nová.

Nečakaná, ale zato pravdepodobná udalosť: táto nová chladnička sa po roku pokazila a prestala chladiť. Aj špeciálny teplomer do chladničky čo tam doniesol opravár, tento náš pocit potvrdil. Našťastie stačilo vymeniť termostat a znova funguje. Aj keď s malou chybou – má pokazený vypínač svetla. Na to sa dá zvyknúť, aj keď je to zvláštny pocit pozerať do tmavej chladničky.

Váham kúpiť novú váhu

A opäť sa blíži niečo podobné. Asi že by sme si situáciu zopakovala. Začala sa zasekávať retro mechanická váha, ktorú má svokra ešte zo 70-tych rokov. Zavesená na stenu, aby nezaberala miesto na pulte či v skrinke (to, kde je zavesená je tiež dômyselne premyslené). Ale zatiaľ váham, aj keď kuchynské váhy s displejom môžu byť skvelé. Podľa matematického zákona môžem očakávať, že sa nová váha pokazí ešte rýchlejšie, ako nová chladnička, pretože stará váha je omnoho staršia ako bola stará chladnička.

Našťastie nás už nebude očakávať prerábka celej kuchyne. Len navŕtanie zopár nových dier do steny. To zvládneme.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *