Búdka, alebo záhradný domček inak

S manželom zvažujeme, ako a kde budeme žiť na staré kolená. Táto otázka nie je nikdy položená príliš skoro, aj keď by sa to na prvý pohľad mohlo zdať. Jedna z alternatív je, že dom, v ktorom teraz žijeme, necháme deťom a pre nás v záhrade postavíme záhradný domček.
Špeciálny záhradný domček – Búdka
Inšpiráciu tejto myšlienky sme našli u kamaráta. Aj napriek tomu, že on nepotreboval „výmenok“ a do domčeka sa neplánuje nasťahovať. Potreboval odizolovať hluk bubnov, na ktorých hráva jeho syn. Keďže vzduch je najlepšia zvuková izolácia, vysunul ho mimo domu a v záhrade postavil jednoduchú drevostavbu. Nazvali ju Búdka a dnes v nej jeho muzikálne nadaná rodina a najbližší priatelia môžu mať hudobné nácviky a nikoho v dome, ani v okolí, nerušia.
Vývoj projektu
Na začiatku hľadal jednoduchý prefabrikovaný záhradný domček, ktorý by zľahka upravil. Žiadny však nevyhovoval jeho predstave, požiadavkám a nárokom. Preto sa, ako fanúšik drevostavieb a dreveníc, rozhodol s pomocou architekta postaviť Búdku vlastnými rukami a podľa vlastného návrhu.
Pôvodne mala Búdka slúžiť pre bubeníka. Malá miestnosť, kam sa zmestí veľká súprava a stolička. Zakaždým však pomôže tzv. informačná architektúra, alebo prípadová štúdia. Jednoducho povedané: predstaviť si, čo všetko sa v Búdke bude diať, ako tam budú ľudia tráviť čas a ako ju budú používať. Po dôkladnom zamyslení a modelovaní rôznych situácií sa z Búdky vyvinul priestor pre bubny, klavír, viac ľudí a s dostatočným priestorom pre elektronické zariadenia.
Základy a konštrukcia
Aby nemusel kopať základy, nechal ju postaviť na šiestich pilótoch: jamy zasypané štrkom, na nich položené štvorce betónovej dlažby. Na pilóty položil vyzváraný obdĺžnik zo železných profilov v tvare I. Všetko starostlivo vo vodováhe. Toto tvorí základy Búdky. Na rám išli OSB dosky a trámový rám s výstužou, do ktorej išla tepelná izolácia zo styroduru, paronepriepustná fólia a OSB dosky.
Na takto vytvorenej pevnej platni zmontoval nosnú trámovú konštrukciu, ktorú si nechal naprojektovať statikom. Zvonka dal parozábranu a ohobľované dosky. Strechu taktiež vystužil s trámami, tepelno-zvukovou izoláciou, na vrch je položená hydroizolačná fólia.
Zvuková izolácia
Keď sa rozhodol rodinné hudobné štúdio postaviť na záhrade, musel zabezpečiť, aby sa hluk z Búdky nešíril do okolia. Preto v ďalšej fáze musel zaistiť dobrú zvukovú izoláciu. Bol to jeden z najdôležitejších krokov celej stavby. Ak by v ňom niečo zanedbal, všetka práca by vyšla nazmar. Po konzultácii so špecializovanou firmou sa rozhodol kombinovať materiály rôznej hustoty a skladby. Niektoré materiály totiž hluk odrazia a preto nepustia smerom von, a iné materiály hluk pohltia. Vhodné boli polystyrén, akustická pena a špeciálne akustické dosky HMC Acoustic. Všetky škáry dôsledne vyplnil PUR penou. Na toto všetko znova išla parozábrana, OSB dosky a pekné hobľované drevo.
Dnes by pridal ešte jednu vrstvu, ako sám hovorí, ťažký materiál, pretože ťažké materiály dobre pohlcujú hlboké tóny, ktoré bubny vydávajú.
Okno ako výhľad
Na dizajne okien si dal veľmi záležať. Plánoval dopredu a vedel, že jedného dňa sa budú pred Búdkou konať chýrne koncerty pre kamarátov. Preto nechal čelnú stenu presklenú, na jednej polovici s posuvnými dverami. V čase koncertu sú dvere otvorené a pred nimi postavené malé pódium. Úzke okno nechal aj z bočnej strany. Takto sú ľudia vnútri osvetlení z dvoch strán a preto na seba dobre vidia. Okrem toho poslúži na rýchlu kontrolu z domu, či v Búdke niekto cvičí.
Čo bolo na stavbe najťažšie?
Dokončiť detaily. S nimi strávil veľa času. Aj napriek tomu, že mal realizačný projekt. Nie je jednoduché pri projekte myslieť na každý jeden detail. Mnohé sa ukáže až za pochodu. A keď mu prišli na víkend remeselníci z ďaleka, nemohol sa zdržiavať problémami, ktoré vedel vyriešiť neskôr a sám, či s bratovou pomocou. Takto sa nazbieralo zopár detailov, ktoré mizli naozaj veľmi pomaly.
Ďalšia náročná vec, ktorú nevedel stráviť bola, že vyrobil ohromné množstvo odpadu. Polystyrénové guličky na záhrade poletovali ešte niekoľko týždňov po dokončení a do Zberného odvora sa otočil niekoľko-krát. Vtedy sa rozhodol, pri drevostavbe použije len prírodné materiály. To nám onedlho ukázal pri oprave rodinnej chaty. Ale o tom niekedy nabudúce.