Bývanie

Mozaika nielen ako dekorácia

Rada sa obklopujem peknými vecami. No musia byť aj užitočné a funkčné. Nepotrebujem mať vkusné „pracholapky“. Preto si dávam záležať na tom, aby som sa mohla pokochať vecami, ktoré v domácnosti bežne používam. Čo zatiaľ doma nemám, a myslím, že jedného dňa si zaobstarám, je mozaika. Najprv som ju chcela použiť na stolík na terasu. Dnes už máme na trhu kvalitné škárovacie hmoty, ktoré odolajú mrazom, takže trvácnosti by som sa nemusela obávať. Avšak na terase potrebuje naša veľká rodina veľký stôl.

Napájačka alebo fontánka

Páči sa mi napájačka pre vtáky. No aby sme sa na nej mohli aj pokochať a pozorovať šantiace vtáčiky, potrebujem ju postaviť nie do záhrady, ale na terasu. Zdržiavame sa tam často, tým smerom máme orientované okná z kuchyne a obývačky, dokonca odkedy sme sa do nášho domu nasťahovali, máme na terase pripravený prívod vody na fontánku. Myslím, že je najvyšší čas naplánovať na leto výrobu napájačky-fontánky.

Mozaika v sprchovom kúte

Prvý-krát som sa s mozaikou v sprche stretla asi pred pätnástimi rokmi. Naši kamaráti nás pozvali na kolaudáciu svojho prerobeného bytu. Najviac sa mi u nich páčili okrúhliaky na masáž nôh v sprchovacom kúte.

Vhodné vzory do sprchovacieho kúta

Takto vyrobiť sprchový kút nebolo vôbec jednoduché. Dlho im trvalo, kým našli kamene približne rovnakej veľkosti a pekných farieb, aby bola mozaika dostatočne výrazná. Až keď mali dosť materiálu, mohli vzor navrhnúť. Samotné nalepenie mozaiky bolo už len prácne: najprv kamene zľahka prilepili na sieťku potrebných rozmerov. Potom celú sieťku nalepili do sprchovacieho kúta, vyplnili epoxidovou škárovkou a vhodné tesniace tmely použili na vyspravenie kritických detailov, kde by sa mohla voda zdržiavať.

My si chodidlá masírujeme raz do roka na Chorvátskych plážach, oni každý deň v sprche.

Spevnené hodníky a terasy

Keď som hľadala inšpiráciu na výrobu napájačky, natrafila som na krásne mozaiky z okrúhliakov vsadené do hliny. Pri tej príležitosti som si spomenula na jednu, ktorú som videla v Španielsku. Bol pre mňa zážitok ohmatať si ju a vidieť, ako sa popasovali s detailami. Uvedomila som si, že na mozaiku netreba mať zbierku sklíčok, obkladačiek a kamienkov rôznych farieb od výmyslu sveta.

Mozaika poskladaná z kamienkov rovnakej farby vie upútať pozornosť nápaditým a komplikovaným vzorom a zároveň svojou jednoduchosťou a eleganciou. Táto v Mansilla Mayor bola očarujúca. Mnísi, ktorí ju vytvorili si dali záležať, aby slúžila mnohým generáciám. Zachovala sa celé stáročia, kvalitne spevnená a zároveň arkádami dobre chránená.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *