Bývanie

Posuvné dvere v interiéri: Aké sú výhody?

Posuvné dvere sú veľmi praktický a elegantný trend. Prinášajú množstvo výhod, od úspory priestoru až po maximalizovanie prirodzeného svetla v miestnosti. Prečítajte si, prečo sú posuvné dvere vhodnou voľbou pri zariaďovaní interiéru.

Úspora miesta

Najväčšou výhodou posuvných dverí je práve úspora miesta. Posuvné dvere zaberajú výrazne menšiu plochu ako tradičné dvere. Dokážu otvorenú miestnosť ľahko premeniť na miestnosť s pocitom súkromia. Ak však máte v dome rodinu alebo priateľov a potrebujete väčší priestor, dokážete dvere jednoducho schovať. Neovplyvňujú priestor, ktorý môžete využívať tak, ako bežné dvere. Pri určitých konštrukciách dokážu dokonca splynúť s prostredím. 

Posuvné dvere sú väčšinou široké, čo pomáha uľahčiť prechod medzi miestnosťami. Toto je veľká výhoda v konferenčných a zasadacích miestnostiach alebo v priestoroch domu/bytu so zmiešaným využitím. Pre úplné využitie priestoru je obzvlášť efektívne použiť dvere, ktoré sú nainštalované od podlahy až ku stropu. Vytvoria v podstate stenu, ktorú môžete kedykoľvek odstrániť a znova „vybudovať“.

Maximalizovanie prirodzeného osvetlenia

Vnútorné posuvné dvere dokážu rozdeliť dve miestnosti bez toho, aby úplne zablokovali priechod prirodzeného svetla. Dvere v interiéri nemusia byť také pevné, ako dvere vonkajšie. Môžu byť vyrobené z krehkejších materiálov, ako je napríklad matné sklo, alebo z papiera, ktoré veľmi často využívané v japonskej architektúre.

Prirodzené svetlo z lepšie osvetlenej miestnosti tak môže prenikať aj v prípade, že sú dvere zatvorené. Takéto riešenie je veľmi praktické napríklad pri oddeľovaní priestoru kuchyne a jedálne. Počas obedu si budete môcť užívať prirodzené svetlo prenikajúce z kuchyne a zároveň zakryjete chaotický neporiadok po varení.

Energetická účinnosť

Pomocou posuvných dverí môžete jednoducho regulovať teplotu. Viete zabezpečiť, aby váš domov zostal v zime teplý a v lete chladný. Záleží to samozrejme od typu dverí, no zvyčajne sú vybavené aj tesnením. Vďaka tomu zabezpečujú optimálnu tepelnú izoláciu, a taktiež bránia prenikaniu zvuku.

Zdroj obrázku: Vadym Andrushchenko / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *