Rodina

Ako prať posteľné prádlo ekologickým spôsobom?

Naše životné prostredie je momentálne veľmi ohrozené, a preto by sme mali podniknúť určité kroky. Aj malé zmeny, ako je napríklad ekologické pranie dokážu výrazne pomôcť a znížiť znečistenie. Poradíme vám, ako prať šetrnejšie, aby ste boli zdravší vy aj príroda.

Perte v chladnejšej vode

Používanie horúcej vody pri praní posteľnému prádlu z dlhodobého hľadiska škodí. Môže to spôsobiť vyblednutie farieb a zmrštenie tkaniny. Preto je vhodnejšie zvoliť chladnejšiu vodu. Tá je k prádlu šetrnejšia a zaručí jeho dlhú životnosť.

Perte plnú práčku

Sada posteľných obliečok spolu s napínacou plachtou zvyčajne zaberie iba polovicu práčky. To znamená, že pri umývaní jednej sady spotrebujete omnoho viac energie, ako je potrebné. Spolu s posteľným prádlom môžete pokojne prať aj uteráky či utierky. Ušetríte tým čas a energiu.

Zvoľte ekologický čistiaci prostriedok

Vyhnite sa používaniu pracích prostriedkov, ktoré sú toxické. To je bohužiaľ väčšina prostriedkov, ktoré kupujeme v bežných obchodoch. Tieto prostriedky výrazne znečisťujú vodu a môžu poškodiť vašu bielizeň. Zároveň sú škodlivé aj pre telo a môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Na internete a v bezobalových obchodoch však dokážete nájsť aj ekologické alternatívy, ktoré sú omnoho šetrnejšie.

Domáce triky na odstránenie škvŕn

Rovnako, ako pracie prostriedky, aj odstraňovače škvŕn obsahujú zvyčajne veľa toxínov, ktoré majú negatívny vplyv na životné prostredie a naše zdravie. Našťastie existujú spôsoby, ktoré dokážu odstraňovače škvŕn nahradiť. Všetky potrebné ingrediencie nájdete vo vašej kuchyni. Na odstránenie zápachu a bielenie obliečok môžete použiť vínny ocot. Stačí, ak pridáte malú dávku do prania. Na odstránenie škvŕn si vyrobte pastu zo sódy bikarbóny a naneste ju na škvrnu. Nechajte približne 3 hodiny pôsobiť a potom škvrnu vyčistite pomocou starej zubnej kefky.

Zdroj obrázku: nito / Shutterstock.com

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *