Priority pri zariaďovaní interiéru domu

Po desiatich rokoch bývania v našom dome sledujem, ako nám postupe zachádzajú niektoré zariadenia v interiéri. Tie hnuteľné ma netrápia, pretože ich viem vymeniť pomerne jednoducho. Horšie je to so zariadením, ktoré je viac nehnuteľné ako hnuteľné. Napríklad kuchynská linka, zárubne, parapety, alebo drevené schody do podkrovia.
Neveľmi som verila teóriám architektov o jednotlivých vrstvách domu, a o tom, ako často sa jednotlivé vrstvy prerábajú. To, že ich teórie vychádzajú z pozorovania, teda z praxe, som nebrala do úvahy. Dnes ma však prax zastihla mierne nepripravenú a mne neostáva nič iné, len postupne naplánovať rekonštrukciu a výmenu zariadenia.
Vrstvy v dome
Pred týmto plánovaním som sa vrátila k mojej obľúbenej knihe “How buildings learn” od amerického architekta Stewarta Branda. On jednotlivé vrstvy domu rozdeľuje takto:
Pozemok – je miesto a okolie, kde nehnuteľnosť stojí. Dom nikdy nepremiestnite, meni sa však môže okolie, dokonca nezávisle od vás.
Štruktúra – táto vrstva stavby pozostáva najmä zo základov domu a jeho nosných prvkov, s ktorými v podstate nehýbeme. Len ak postavíme prístavbu. K zmene štruktúry domu dochádza zriedkavo. Každých 30 až 300 rokov, najčastejšie každých 50 rokov.
Povrch – je všetko, čo dom chráni pred poveternostnými vplyvmi, teda fasáda, krytina a podobne. Táto vrstva sa zvykne meniť každých 20 rokov. Vzhľadom na vývoj zetepľovacích technológií to je v poslednej dobe o niečo častejšie.
Infraštruktúra – do tejto vrstvy patrí elektrina, voda, kanalizácia, kúrenie, … Počítajte s tým, že infraštuktúra sa zvyčajne rekonštruuje každých 15-20 rokov.
Dispozícia – rozmiestnenie priestoru – je vnútorné usporiadanie miestností a prechody medzi nimi. Sem patria okrem iného aj podlahy, zdobené stropy a všetko zariadenie, ktoré je napevno spojené s domom. Túto vrstvu ľudia zvyknú meniť v priemere každých 5-7 rokov. No niektoré domy dispozíciu nemenia ani za 30 rokov.
Zariadenie – posledná vrstva – všetky hnuteľné veci v interiéri. Tie každý mení podľa vlastného uváženia. Niektorí aj raz ročne.
Aj nábytok tvorí dispozíciu domu
Keby som túto knihu Stewarta Branda lepšie poznala v čase, keď sme dom rekonštruovali, vedela by som, že dispozícia nie je len preusporiadanie priečok a izieb. Ale týka sa aj vecí, ktoré môžu pomerne rýchlo podľahnúť opotrebovaniu. Taktiež by som sa pripravila na to, že dispozícia domu sa priemerne mení každých 10 rokov a prezieravo naplánovať rekonštrukciu po 15-20 rokoch. V čase, keď deti poodchádzajú z domu a nám sa zmenia potreby a nároky na bývanie.
Preto ma zaskočilo, že som nútená opravovať a prerábať dispozíciu nášho domu už po desiatich rokoch. A to nie preto, že by sa nám zmenili požiadavky na bývanie, alebo že sa mi zunovala. Ale preto, že som zvolila lacné a pohodlnejšie riešenie.
Kvalitné materiály, dispozícia a rekonštrukcia
Dvere vs. zárubne
Čo potrebujem vymeniť sú napríklad zárubne dverí. Samotné dvere sme nechali vyrobiť z masívu. Na zárubne nám už neostalo dosť peňazí, tak som sa nechala prehovoriť a vyrobili nám ich z MDF-ky. Dnes viem, že som to mala urobiť naopak: zárubne z dreva, dvere z MDF. Prečo? Lebo dvere zvesím a nahradím novými. Novú zárubňu mi namontuje len odborník. Bez šikovného stolára sa teda nezaobídem.
Parapety
Nemôžem opomenúť okenné parapety, na ktorých som šetrila z lenivosti. Taktiež som ich nechala som ich urobiť z MDF-ky a natrieť vodou-riediteľnou farbou. Na nich som už po zopár rokoch videla prvé známky poškodenia. Malé poškodenie tohoto materiálu znamená rýchla skaza pri styku s vodou. A keďže mám takmer všade na oknách kvety, skaza je neodvratná. Je len otázka času, kedy budem nútená zavolať šikovného murára, ktorý mi parapety vsadené do steny nahradí novými.
Kuchynská linka
S kuchynskou linkou je to podobné. Máme síce maximálne kvalitné kovanie, ktoré slúži stopercentne, no dvierka nie sú pekne zavreté a zásuvky zadrhávajú, pretože drevotrieska sa postupne vydrolila :-) a kvalitné kovanie postupne vypadáva. Mala som zvoliť opačné riešenie: nekvalitné kovanie asi ľahšie vymením ako skrinky.
Drevené schody
Zato drevené schody do podkrovia sú presne také, ako pred desiatimi rokmi, keď sme dom rekonštruovali. A to už vtedy mali okolo 60 rokov a slúžili ako výstup na pôjd. Samonosné, zo smrekového dreva, kvalitná práca. Vydržali nepriaznivé podmienky horúcich letných a mrazivých zimných dní. My sme ich len vyčistili, prebrúsili a nalakovali. Dnes vŕzgajú rovnako ako pred desiatimi rokmi, nerozpadávajú ani nezoschyajú. Tie meniť nemusím.
Plánovanie
Dnes si myslím, že do kvality “nábytkovej” časti dispozície domu som mala investovať hneď na začiatku. Deti boli malé a s istotou som vedela, že v dome budeme bývať najbližších 15-20 rokov (ak sa neudeje niečo nepredvídateľné).
Teraz som si nie celkom istá, čo budem robiť o desať rokov. Možno sa s manželom presťahujeme na vidiek, možno ostaneme bývať v našom dome.
Takže stojím pred rozhodnutím, či investovať do kvalitnej kuchyne a či vôbec vymeniť všetky zárubne a parapety. Alebo vybrať lacnejšiu linku a zárubne s parapetami svojpomocne opraviť ako budeme najlepšie vedieť. Viem len jedno: námaha a čas, ktorý nám prerábka zaberie, budú v podstate rovnaké bez ohľadu na kvalitu výsledku.