Efektívne rodičovstvo

Nechcem vás namotávať na kurz Efektívneho rodičovstva, pretože vidím, že akákoľvek moja snaha o reklamný článok sa míňa účinku. Taktiež nechcem odhaľovať know-how prepracovaného kurzu, ktorý vedú lektori po celej Európe. Ale keďže je tento kurz prínosom pre mňa samotnú, rada sa s vami podelím o moje zážitky s prerodom z klasického rodiča, preferujúceho autoritatívny spôsob výchovy, na rodiča efektívneho, bezpodmienečne milujúceho a podporujúceho svoje deti také aké sú, bez očakávaní a hodnotení. Prerod je to vskutku ťažký.
Príjemná atmosféra kurzu ma zakaždým vtiahne do iného sveta než je svet businessu, na ktorý si po nástupe do práce zvykám. Dokonca až tak, že som ochotná robiť domáce úlohy. Sú hlavne o pozorovaní seba samej vo vzťahu k mojim deťom, to, ako sa správam, ako s nimi komunikujem.
Domáca úloha č.1
Ako vyzerá vaša komunikácia s dieťaťom?
Psychológovia zistili akceptovateľný pomer príkazových a iných viet v komunikácii. Je to 1:5. Teda maximálne jedna zo 6 viet môže byť príkaz. V tom prípade je komunikácia pre deti znesiteľná a príkaz vykonajú. Inak sa môžete aj rozkrájať, aj tak to nefunguje.
Od zadania tejto domácej úlohy si často kúšem do jazyka.
Domáca úloha č. 2
Venujte dieťaťu denne 10 minút absolútnej pozornosti
Jednou úlohou je s dieťaťom denne stráviť 10 minút tak, ako si ono želá. Je jedno, či sa vám to páči alebo nie, máte robiť bez výhrady to, čo ono chce. Pri mojich troch deťoch som úlohu upravila a s každým strávim hodinu týždenne. A čo si vybrali? Najstaršia ma 2-krát vytiahla na nákupy do Au-parku (AAAAH!!!). Ale – skvelé, s opakovaním, že to robím bezpodmienečne a s láskou pre ňu, som vydržala všetky obchody, do ktorých sme vošli. Aj s desivou muzikou, ktorá ma inak privádza do zúfalstva. So synom som začala behávať a boli sme aj skákať do diaľky na školskom dvore. Utrpenie na všetkých frontoch: kole ma v boku, funím ako ježko, a na školský dvor ma po vyučovaní nikto nikdy nedostal. Ale – nádherné. Odmenou mi bolo zdieľanie a rozhovor s mlčanlivým Krištofom. Najmladšia z toho vyšla najlepšie. Skončili sme v reštaurácii na Kamzíku s výhľadom na celú Bratislavu aj s chytaním padajúcich listov. Skúste chytiť vo vzduchu list padajúci zo stromu! Je to ťažšie ako chytiť snehovú vločku. Potrebujete trpezlivo čakať kedy zafúka vietor na správnom mieste, odhadnúť, či sa práve za týmto listom oplatí bežať, alebo si počkať na ďalší, ktorý by sa mohol ocitnúť vo výške rúk najviac pár skokov od miesta, kde naň čakáte.
Bez myšlienok “Nemám rada nákupy!”, “Behať ma neprinútiš!”, “Mám tu stáť ako tĺk?” a so zdieľaním vzniká medzi nami úžasné spojenie.
Domáca úloha č. 3
Povzbudzujte svoje dieťa
To je zatiaľ najťažšia úloha, akú som doteraz dostala. Aký je rozdiel medzi pochvalou a povzbudením? Naučila som sa, že pochvala je síce pozitívna, ale stále je to manipulácia – pochvalu často používame, keď od druhého niečo chceme. Napríklad poslučnosť. Taktiež som pochopila, že medzi pochvalou a povzbudením je krehká hranica a že povzbudenie znamená prejaviť dieťaťu vieru v neho a presvedčenie, že je natoľko vyspelé, že to zvládne.
Ale ako to aplikovať do praxe? Len cvičiť, cvičiť, cvičiť. Vnímať pocity dieťaťa, nie moje. Vyzdvihnúť jeho zodpovednosť, nie moju. Počúvať ho, nie dávať prednášky o tom čo treba. A obaliť sa trpezlivosťou. Počkať, kým samo príde na riešenie, kým získa zručnosť. Povzbudzovaním deti naučíme, že chyby sú len príležitosť k učeniu. Nie čosi neodpustiteľné, čo sa nedá napraviť.
Aby som neprezradila viac, už len dodám jednu citáciu zo skrípt, ktoré som na kurze Efektívneho rodičovstva dostala:
“Jedinou osobou, ktorej správanie môžem zmeniť, som ja sama. Ak zmením svoj vlastný prístup a svoje správanie k druhým, umožním tým, aby sa zmenili aj oni …”
S týmto mottom vyrážam do reality bez barličky pondelkových sedení s Martinou (a ďalšími efektívnymi rodičmi) a učím sa za pochodu. Nevravím, že je to ľahké. Neraz som už skĺzla do starých osvedčených metód nespochybniteľnej autority alebo hulákajúcej fúrie. Ale ako som sa naučila: chyby sú len príležitosť k ďalšiemu učeniu.
Naučte sa byť efektívnym rodičom, skontaktujte Martinu na www.efektivne-rodicovstvo.sk