Starostlivosť o teakový nábytok

Teakový nábytok dokáže zútulniť vašu terasu či záhradu. Najmä ak je pohodlný, elegantný, a ak ho “pracne” zopár rokov necháte naberať patinu, ktorá dodá žiadanú atmosféru.
Kedy treba teakový nábytok ošetriť
Ale pozor, aj keď ste milovníci “patinovaného” teakového nábytku, raz za zopár rokov sa vám oplatí ho ošetriť. Predsalen sa časom stáva príliš poréznym. Po daždi je dlho mokrý a nedá sa poutierať. Naviac je nepríjemne drsný, že môže poškodiť textílie letných šiat.
Toto sa vám ešte nemusí zdať ako impulz k renovácii. No treba si uvedomiť, že keď voda do dreva hlboko vsiakne dochádza k degradácii drevnej hmoty. Inými slovami, drevo začne mäknúť a stáva sa ešte poréznejším. V pórch sa voda udrží dlhší čas a vlhký nábytok napadnú drevokazné huby či baktérie, alebo si ho všimnú osy a váš nábytok použijú na stavbu veľkého osieho hniezda . Pri teaku alebo agáte je proces rozkladu pomalší ale takisto nezadržateľný. A to je, myslím, dostatočný dôvod na renováciu.
Ako ošetriť porézny teakový nábytok
Ak máte nábytok v takomto stave, je načase ho omladiť. Inak sa vám začne rozpadávať, lámať a už sa nebude dať opraviť. Najlepšie je nábytok rozobrať, vydrhnúť kefou a kvalitným čistiacim prostriedkom. Následne vrchnú vrstvu starého dreva vyhladiť hrubou oceľovou vlnou (č.3 alebo 4). Pokiaľ má nábytok uvoľnené niektoré drevené časti, je načase ich zlepiť kvalitným lepidlom do exteriéru. Ja používam epoxidové 2-zložkové lepidlo alebo vodeodolné lepidlo na drevo kategórie D3 alebo D4.
Nakoniec vyčistený a suchý povrch ošetriť prípravkom, ktorý uzavrie póry dreva a odpudzuje vodu. Tu odporúčam použiť teakový olej, ktorý vsiakne hlboko do dreva a dlho ho chráni zvnútra. Nakoniec nanesiem vosk na tvrdé drevo, alebo tvrdý voskový olej, aby som mala istotu, že sa olej nevymyje príliš rýchlo.
Pri ošetrovaní záhradného nábytku môžete natrafiť na rôzne úskalia. Z mojej praxe poznám niekoľko. O nich, a ako sa s nimi vysporiadať, píšem v článku “Nástrahy pri renovácii teakového nábytku”
Zachovanie patiny
Takto ošetrený nábytok v žiadnom prípade nevyzerá ako nový. Dokonca je omnoho krajší. Má tmavšiu, medovú farbu. Naviac je hladký a veľmi príjemný na dotyk.
Naviac máte pred sebou zopár rokov, počas ktorých patinu na nábytku môžete pestovať bez obavy, že by sa príliš poškodil alebo znehodnotil.
Nemáte čas nábytok ošetriť?
Nerobte si ťažkú hlavu, pokiaľ ste z Bratislavy a okolia, nábytok vám vyčistím aj ošetrím, napíšte mi, aby sme sa vedeli dohodnúť na detailoch.