Bývanie Rodina

Zariadiť byt podľa Montessori

Zariadiť byt podľa Montessori znamená rozmiestniť nábytok tak, aby deti samé vedeli uspokojiť svoje potreby bez závislosti od dospelých. Aby mohli vyskúšať všetky naše každodenné činnosti a naučiť sa ich od nás. Nemusíme pritom používať výlučne montessori nábytok. Dôležitým kritériom je vytvoriť prostredie, ktoré vyhovuje ich potrebám.

Naše domy a byty zariaďujeme podľa toho, čo doma robíme, čím sa zaoberáme a čomu sa venujeme najviac času. Ale vyhovuje toto prostredie aj našim deťom? Deti chcú byť v prvom rade s nami. Nepotrebujú perfektne zariadenú detskú izbu plnú hračiek. Potrebujú našu spoločnosť a pozornosť. Potrebujú sa od nás naučiť všetko dôležité do života. V neposlednom rade však túžia po samostatnosti. Chcú všetko robiť sami. Aj naše každodenné činnosti chcú vyskúšať a naučiť sa ich robiť tiež.

V podstate som vymenovala banálne samozrejmé veci. Skúsim ich teraz rozmeniť na drobné.

Nielen montessori nábytok

Skôr než pôjdete kúpiť špeciálny detský nábytok, ako je napríklad learning tower, detská rastúca stolička, alebo špeciálna polička, prejdite celý byt štvornožky a dívajte sa naň očami dieťaťa. To isté urobil môj manžel, keď začali štvornožkovať naše deti. Profesionálne sa venuje “usability” (použiteľnosti) na webe, ale rád pozoruje použiteľnosť aj v bežnom živote. Neverili by ste, čo všetko objavil :-)

Všetok nábytok je tak o hlavu (alebo viac) vyšší ako vy.

Keď ste smädní, nemôžete si sami naliať vodu do pohára, pretože nedosiahnete na kuchynskú linku. Tobôž nie minerálku z fľaše, pretože je tak ťažká, že aj keby ste ju dočiahli, nezdvihnete ju. A vôbec – ani pohár si nevezmete, pretože je v hornej skrinke.

Keď ste hladní, neotvoríte chladničku – madlo je vysoko a dvere sú priťažké. A chlieb v špajzi taktiež.

Keď si chcete oddýchnuť a gauč aj posteľ vyzerajú lákavo, nevyšplháte sa na ne skôr než máte tak 2-3 roky. A spálňa je (pomerne často) na poschodí, kam vás aj tak nik nepustí samých.

A keď sa konečne dostanete k nejakej zaujímavej veci, niekto vám ju zoberie, pretože to nie je pre vás. Tak prečo sa tá vec nachádza vo vašom dosahu?!?

Keď z bytu odstránite všetky tieto nedostatky, môžete sa zamerať aj na detský montessori nábytok. V tomto štádiu už bude mať opodstatnenie a vaše deti tento nábytok využijú naplno.

Dôležitý princíp: nezávislosť

Nevhodné prostredie na dieťa pôsobí skôr frustrujúco: na uspokojenie väčšiny svojich potrieb je odkázané na dospelého. Mnohé veci nemôže robiť, lebo je malé, mnohé veci nemôže robiť, lebo dospelí si myslia, že je malé… Výsledkom je, že to deti nakoniec vzdajú a v momente, keď od nich očakávame samostatnosť, jej nie sú schopné.

Zariaďte deťom nielen detskú izbu, ale aj váš spoločný priestor. Vytvorte im domov, v ktorom budú mať možnosť samostatne sa rozvíjať, kde môžu samostatne a úspešne trénovať každodenné činnosti. Prostredie, v ktorom ich nebudete musieť neustále kontrolovať, či nevystrájajú niečo “zlé” a strážiť, aby sa im niečo nestalo. Vytvorte im domov, v ktorom budú rešpektované, plnohodnotnými členmi rodiny, podieľajúcimi sa na vytváraní spoločného domova.

Ako zariadiť montessori byt

Na vytvorenie prostredia, ktoré bude rešpektovať potreby detí niekedy stačí málo. Úpravy môžu byť jednoduché, bez zbytočných nákladov, vyžadujú len na chvíľu sa zamyslieť:

Postavte pracovný stolík tam, kde ste najčastejšie. Deťom to umožní tráviť s vami čo najviac času, pozorovať vás a napodobniť vo všetkom, čo robíte. Keď použijete výškovo nastaviteľný stôl, môžete ho s deťmi zdieľať. Využiť ako predĺženie kuchynskej linky, či na prácu s počítačom.

Stolík a stolička Dorotka na každý deň. Montessori nábytok Montessori nábytok do kuchyne pre deti. Vďaka nemu s vami strávia veľa času.

Položte deťom na dosah poháre, taniere a základné potraviny (ovocie, kúsok chleba,…) a malý džbán s vodou. Obslúžia sa samé. Ďalšou výhodou je, že vám pomôžu aj pri vykladaní čistých pohárov a tanierov z umývačky riadu.

Dosiahnuť poháre a tanie Takto uložené riady v kuchyni dieťa dosiahne bez pomoci rodičov

Útulný matrac v tichom kúte vaše dieťa určite vyhľadá, keď pocíti únavu. Oddýchne si, alebo zaspí, bez toho, že by ste potrebovali strážiť ako veľmi je unavené.

Montessori princíp zdravého spánku Montessori princíp zdravého spánku.

 

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *