Záhrada

Kam umiestniť záhradnú lavičku?

Keď sme sa po rekonštrukcii nasťahovali do našeho domu, pustili sme sa do úprav v záhrade. Zveľadiť zdevastovanú záhradu dá kus práce. Najmä ak nechcete položiť predpestovaný trávnik a vyrobiť záhony ihličnanov a tují zakrytých geotextíliou a posypaných kôrou. Záhradná lavička tiež potrebuje osobitné miesto, ktoré treba nájsť na základe pozorovania slnka a tieňa v záhrade počas celého roka. Nám trvalo 2 roky, kým sme ho našli, ďalší rok, kým sme toto miesto pre lavičku pripravili a zveľadili a ďalších 5 rokov, kým zarástlo tak, ako sme chceli. Dnes máme príjemné zákutie, kde na jar a jeseň svieti slniečko a počas horúcich letných dní je tieň z vyrastených stromov.

Lavička na slnečnom mieste

Určite ste v nejakej záhrade alebo parku natrafili na lavičky, kde ste nemali chuť si sadnúť. Tieto záhradné či parkové lavičky neboli postavené na dostatočne atraktívnom mieste. Aby ste mali chuť si na lavičku sadnúť, potrebujete splniť zopár podmienok.

Lavička pod slivkou

Záhradná lavička pod slivkou

Jednou z nich je umiestniť záhradnú lavičku na slnečné miesto. Miesto zaliate prvým jarným slnkom vás pritiahne a poteší. Ak si dáte záležať a počas leta bude chránené prirodzeným tieňom, máte miesto na celoročné sedenie.

Lavička v závetrí na východnej strane domu

Lavička v závetrí na východnej strane domu

Privátny priestor

Ďalšia dôležitá vlastnosť miesta vhodného pre lavičku je chránené miesto a súkromie. Záhradná lavica postavená v zákryte stromov a kvetov je v závetrí a chránená pred zrakmi iných. Tam si často nerušene posedíte, vypijete kávu, s niekým nadviažete príjemný rozhovor. Všetko v úzkom kontakte s prírodou.

Lavička pod brezami

Lavička pod brezami

Na rušnom mieste v prievane, kde vás môže vidieť ktokoľvek z ulice alebo susedných domov, sa nebudete cítiť pohodlne. Budete ako na ihlách a presuniete sa tam, kde vás nik neruší a máte pocit súkromia.

Pripravte dôvod, prečo tam ísť

Aby ste mali chuť zájsť na konkrétne miesto v záhrade, nestačí len to, aby bolo slnečné. Potrebujete aj nejaký dôvod, pre čo tam ísť. Jedným dôvodom môže byť pekný výhľad, odkiaľ môžete pozorovať miesto, kde sa deje niečo veselé: na bazén, v ktorom sa kúpu vaše deti, na hojdačku alebo pieskovisko. Pre väčší kľud postavte lavičku na miesto s výhľadom na pekný záhon. Je to miesto, kde si môžete oddýchnuť a zároveň ho budete pravidelne navštevovať, aby ste záhon prepleli a poliali. Ak máte vhodný pozemok, nenechajte si ujsť posedenie s výhľadom na okolitú panorámu.

Lavička pod jabloňou

Lavička pod jabloňou

Pre mňa je vždy príjemné pozorovať pasúce sa sliepky. Je to zdroj ľahkého a nenáročného rozptýlenia. Kúsok od lavičky máme aj vyvýšený záhon so zeleninkou. Takže mám zaručené, že ak si posedím na lavičke, určite sa postarám o záhon a keď sa postarám o záhon, určite si posedím na lavičke.

Kde sa inšpirovať

Moje obľúbené miesto, kde naberám inšpirácie, je Schloss Hoff. Aspoň raz do roka sa poprechádzam v jeho záhradách a domov si prinesiem nový nápad. Nie každý sa mi podarí zrealizovať, čo mi vôbec nevadí. Pre mňa je dôležité vidieť, že záhrady sa dajú robiť aj inak, ako to vidím v moderných štvrtiach rodinných domov, kde prevláda moderná “záhradná” architektúra.

Lavičky v tieni viniča

Lavičky v tieni viniča

Všimnite si tieto záhrady a uvidíte, že mnohé z nich sú prázdne a bez života. Obyvatelia nemajú dôvod do záhrady vkročiť, len ak idú pokosiť trávu alebo preplieť kôrou posypané záhony.

Lehátko priamo na slnku

Lehátko priamo na slnku

Materiál záhradnej lavičky

Aj napriek tomu, že o drvo je potrebné pravidelne sa starať, jednoznačne ho preferujem. Môžete mať aj drevenú lavičku kombinovanú s kovom, ale tak, aby ste sa kovových častí nedotýkali. V lete je kov horúci, inokedy chladí. Jeho teplota, na rozdiel od dreva, nie je nikdy komfortná. Taktiež kompozit nie je príjemný na dotyk.

Ak chcete, aby vám záhradná lavička vydržala dlho, odporúčam z teakového dreva.

Kto môže lavičku použiť?

Ten, komu sa na nej páči.

Lavičku môžu používať všetci obyvatelia domácnosti :-)

Lavičku môžu používať všetci obyvatelia domácnosti :-)

 

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *