Bývanie

Vizualizácia návrhu bytu áno či nie?

Dlho som podceňovala vizualizáciu návrhu bytu, rodinného domu či jeho interiéru. Znechutená markantnými rozdielmi medzi návrhmi a skutočnoťou, ktoré vidíme pri zmene územného plánu, keď má developer záujem rozšíriť intravilán obce a zastavať polia v okolí. Obec dostane do ruky vizualizáciu ulice s parkom, zaliatym slnkom, s množstvom vyrastených zelených stromov a kríkov, kvetinovými záhonmi, s hrajúcimi sa vysmiatymi deťmi a spokojnými mamičkami.

Realita je nakoniec celkom iná: úzke ulice obohnané múrmi, žiadny park či námestíčko, ulice prázdne, len prechádzajúce autá. Pešo tadiaľ nemôžete, pretože na chodníky neostal priestor – pozemky boli rozparcelované do posledného centimetra štvorcového.

Vizualizácia holobytu

Našťastie sa vizualizácie používajú aj na užitočnejšie účely. Ako napríklad Paula s Janym. Mladí, kupujú svoj prvý holobyt, do ktorého sa chcú nasťahovať hneď po svadbe. Témou bývania sa nikdy nezaoberali. Skôr sú nadšení turisti, ktorí veľa času trávia na horách, nie doma.

Pôdorys časti Paulinho a Janyho bytu

Pôdorys časti Paulinho a Janyho bytu

So zariaďovaním bytu nemajú žiadne skúsenosti a plány do života majú len na najbližšie 2-3 roky. Čo bude potom, vôbec netušia. Trochu ťažké sústo, zariadiť holobyt v takejto situácii: nikdy spolu nežili, ich život sa po svadbe výrazne zmení, no nevedia ako. Preto potrebovali pomoc architekta – návrhára interiéru, ktorý im vie položiť tie správne otázky a poradiť, čo asi tak budú potrebovať a čo nie.

Vizualizácia kuchyne

Vizualizácia kuchyne

Našťastie našli šikovnú skúsenú architektu, ktorá im urobila návrh celého bytu. Vizualizácia kúpeľne, kuchyne aj obývačky im veľmi pomohli pri predstave, ako bude ich byt vyzerať a čo v ňom budú potrebovať. Naviac, keď mali návrhy v rukách, mohli sa o nich rozprávať s rodičmi, známymi a kamarátmi. Dostali spätnú väzbu, takže postupnými úpravami dnes majú návrh, ktorého realizácia ich nezaskočí.

Vizualizácia bytu bez skríň

Páči sa mi Matejov príbeh. Matej Matia je začínajúci mladý architekt, no s nohami na zemi. Nesmierne praktický, zároveň rešpektuje požiadavky klientov.

Naposledy robil návrh bytu mladej rodine. Ich požiadavka bola, aby v ňom neboli skrine. Nedali si vysvetliť, že skrine budú potrebovať, že úložné priestory sú nevyhnutné. Dokonca, z mojich skúseností, minimálne 4 metre kubické na osobu (rátame všetko oblečenie a obuv, aj športové, taktiež športové náčinie a náradie).

Matej Matia: spálňa bez skrine - návrh číslo 1

Matej Matia: spálňa bez skrine – návrh číslo 1

S rešpektom urobil niekoľko šikovných návrhov. Návrh spálne a obývačky klienti zakceptovali. Návrh kúpeľne ich zarazil. Vďaka vizualizácii sa vedeli zamyslieť a predstaviť si, ako budú v kúpeľni fungovať. Zrazu videli, že nemajú kam uložiť uteráky, toaletný papier a drogériu. Potom si uvedomili, že nemajú priestor na posteľné návliečky,… a už to išlo. Pochopili, že bez skríň to nejde.

Matej Matia: spálňa bez skrine - návrh číslo 2

Matej Matia: spálňa bez skrine – návrh číslo 2

Konečný návrh im Matej mohol urobiť aj so skriňami. Vďaka vizualizácii.

Vizualizácia rodinného domu

Kamarát stavia rodinný dom. Architekt mu urobil návrh, odovzdal vo forme pôdorysu, tak ako to stačí na stavebné povolenie.

Keďže dobre pozná, že “viac hláv viac rozumu”, poprosil nás, aby sme sa mu na projekt s manželom pozreli. Našli sme zopár pripomienok a so slovami “predstav si že…”, sme mu zdôvodnili, prečo na konci chodby má byť okno, prečo chodbu rozšíriť na úkor detských izieb, prečo kúpeľňu tak a nie onak a podobne. Nevedel si to predstaviť. Ale má k stavbe domu zdravý prístup a rozhodol sa celý dom narysovať s SketchUp-e.

Okno v obývačke 1. pokus

Okno v obývačke 1. pokus

 

Okno v obývačke 2. pokus

Okno v obývačke 2. pokus

 

Okno v obývačke konečná verzia

Okno v obývačke konečná verzia

Teraz lepšie vidí čo a ako. A keď ide do detailov, vie mi poslať vizualizáciu vo viacerých variantách. Napríklad vchodové dvere s bielym svetlíkom, vchodové dvere s červeným svetlíkom, vchodové dvere bez svetlíka. Už sám vidí, čo by bolo krajšie, no aby mal istotu, varianty pošle aj mne.

Simulácia reality je lepšia ako vizualizácia

Dlho som ho presviedčala, aby veľké okná v obývačke postavil na nízky 40 centimetrový múrik. Architekt mu navrhol okná od zeme, aby mal “prepojenie so záhradou”.

Ani SketchUp ho nepresvedčil, že okno od zeme nie je to pravé orechové. Našťastie sme na stavbe strávili jeden deň, posedávali, pozerali, čakali na slnko, “stavali” kuchyňu z dosiek a krabíc. Okrem iného sme hľadali správne miesto na dvere z kuchyne na terasu.

Okno v obývačke 1. pokus

Okno v obývačke 1. pokus

Pri tej príležitosti som ho presvedčila na to, aby sme z tehál vystavali pod oknom múrik. Nech vidí, čo mám na mysli, keď hovorím o pocite súkromia za klasickým oknom.

Pokus s oknami priamo na stavbe č. 2

Pokus s oknami priamo na stavbe č. 2

Po týždni posedávania pri múriku, presúvania stĺpov a okien, ho nakoniec nechal postaviť. A vďaka „zhotovenje“ kuchyne v nedokončenom dome sme našli najvhodnejšie miesto pre dvere na terasu, umiestnenie okien, postavenie kuchynského ostrovčeka aj jedálenského stola.

Najradšej mám takýto spôsob stavby. Na predstavivosť najnenáročnejší, pretože výsledok vidno tak, ako to bude naozaj.

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *