Záhrada

Dobré tienenie: markízy, pergoly, plachty

Pred časom som písala o tom, ako si urobiť zatienenie terasy svojpomocne. Kvalita takéhoto výrobku nemusí byť vždy stopercentná. Takže pokiaľ máte vyššie nároky, nemáte čas alebo si tienenie neviete urobiť sami, potrebujete sa obrátiť na odborníka. Ponuka je dostatočne široká a je skôr ťažšie rozhodnúť sa pre typ tienenia, než pre dodávateľa.

Markíza

Kazetová alebo výsuvná markíza sa montuje priamo na stenu domu. Preto je vhodná tam, kde máte terasu situovanú tesne pri dome.

Výsun markízy siaha do vzdialenosti maximálne 4,5 metra, najčastejšie do 4 metrov. Podľa obrázku vidno, že markíza namontovaná vo výške 2,5 metra, so sklonom 5°, s výsuvom 4 metre a so zvislým zatienením 30 centimetrov vám počas teplých mesiacov (od apríla do augusta) vytvorí tieň od 2,7 – 3,2 metra. To je dostatočne veľký priestor na väčší stôl so stoličkami.

Tieň pod markízou

Tieň pod markízou

Takto postavená terasa tesne pri dome, orietovaná na juh, vám aj v zime poskytne príjemné slnečné miesto.

Pergola

Pergola je vhodná na zatienenie terasy situovanej ďalej od domu. Výhodou pergoly je, že veľkosť tieňa je v každom ročnom období rovnaká. Stačí už len primerane presúvať záhradný nábytok :-).

Z obrázku vidno, že zvislé tienenie aj tu pomôže zväčšiť plochu tieňa. Taktiež vidno, že pergolu je potrebné postaviť priestrannú, aby ste pod ňou mali dostatok miesta. Avšak podobne ako pri balkóne, aj pri stavbe pergoly treba dať pozor, že by nebola príliš veľká, inak sa pod ňou nebudete cítiť útulne.

Tieň pod pergolou

Tienenie pod pergolou

Samotné tienenie na pergole môže byť z textílie či vytvorené pomocou lamiel. Najkrajšia je pergola obrastená ťahavými rastlinami. Každá z uvedených variánt má svoje slabé stránky: napríklad rastliny vám môžu počas kvitnutia alebo dozrievania plodov produkovať veľké množstvo biologického materiálu. Preto sa mi páči kombinácia lamely/textília na strope a zvislé steny obrastené rastlinami.

Pergola s lamelami.

Pergola s lamelami. Zdroj: www.profirol.sk

Tieniaca plachta

je ďalšie riešenie. Ak nemáte vhodné miesto na markízu, alebo nechcete stavať pergolu, môžete použiť tieniace plachty upevnené na stĺpoch. Dnes ich je na trhu dostatočné množstvo. Páči sa mi flexibilita na jednej strane, a na strane druhej jednoduchá montáž.

Červená tieniaca plachta. Zdroj: www.profirol.sk

Červená tieniaca plachta. Zdroj: www.profirol.sk

Nevýhodou je, že subtílne stĺpy tieniacej plachty neohraničia priestor pod ňou. Na rozdiel od pergoly, ohraničenej hrubými drevenými stĺpmi, tenké kovové stĺpy nevytvoria privátny priestor, v ktorom by ste mohli mať pocit súkromia. V tomto prípade je dobré znova si pomôcť kvatmi v črepníkoch alebo samostatne stojacimi stenami na popínavé rastliny.

 

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *