Záhrada

Kompost v záhrade

Máte rodinný dom so záhradou? Tak neváhajte a založte si vlastný kompost. Nie je podstatné, či si kúpite plastový prefabrikát, alebo vyrobíte svojpomocne. Kompostovanie je jednoduché, a zabijete jednou ranou niekoľko múch:

Pokosená tráva

Trávnik potrebujete kosiť pomerne často, čím vzniká objemný odpad. Keď vidím, ako susedia tento poklad vyhadzujú do smetiaku a ešte smetiarom musia priplatiť do vrecka, aby im ho odviezli, krútim hlavou. Toľkú vzácnosť odvážať z vlastného pozemku! Pritom by im stačilo v tienistom kúte záhrady postaviť plastovú nádobu s vetracími otvormi, a pokosenú trávu hádzať tam. Neverili by ste, ako rýchlo sa jej bude zmenšovať objem, a po pol roku môžu mať krásnu výživu pre rastlinky.

Aj kompostovisko potrebuje “vyváženú stravu”

Aby bol kompost zdravý, potrebuje okrem trávy aj niečo ďalšie: odpad z kuchyne. Určite kompostujte všetky surové odrezky a šupky ovocia (my nekompostujeme chemicky ošetrované citrusy a nedávame ani banánové šupky) a zeleniny. S jedlom buďte opatrnejší: určite nekompostujte mäso, kosti a mliečne výrobky. Aj s varenou stravou to nepreháňajte, vždy dávajte len po troškách. Okrem toho, že tieto potraviny hnijú, môžu vám na pozemok pritiahnuť nežiadúcich hlodavcov.

Kompostovanie odpadu z kuchyne vás zbaví zápachu v smetiaku a najmä častému vyvážaniu smetí. Ušetríte na odvoze odpadu a ešte získate výdatný kompost na posilnenie rastlín v záhrade, ktorý by ste inak museli kupovať.

Kompostovanie nie je komplikované

Ak sa nechcete alebo nemáte čas venovať vašemu kompostu, nemusíte. Postarajú sa oň dážďovky a iné živočíchy. Vašou úlohou je kompost založiť v tienistom kúte záhrady, kam pre vás nie je problém prejsť z kuchyne ani počas sychravých dní a pravidelne doň nosiť všetok biologický odpad z domu, aby sa jednotlivé vrstvy rôznorodo striedali.

Aby ste si zbytočne nekomplikovali chod domácnosti, ostrihané drevnaté časti rastlín nekompostujte. Tlenie drevu trvá výrazne dlhšie ako mäkkému odpadu.

Najlepšie je postaviť hneď dve kompostoviská. Kým v plnom bude pompost postupne dozrievať, budete používať to druhé. Za rok máte nádherný kompost bez toho, že by ste ho museli pravidelne prevracať, alebo ho vyhrabávať spod nedozretých vrstiev.

Čo s popadaným lístím

Jesenné lístie múti hlavu mnohým poriadkumilovným. Listy do kompostu nedávajte, prechádzajú totiž iným procesom tlenia ako bežný kompost. Ani tentokrát však nevešajte hlavu. Listy stačí natlačiť do igelitových vriec a nechať uzavreté až do jari (napríklad pri kompostovisku). Na jar máte krásny mulč, ktorým obložíte kríky či stromy. Dodáte im tým výživu z vlastnej záhrady a zároveň ochránite pred burinou.

nádoba na bioodpad v kuchyniAko často vynášať kompost z kuchyne?

Nejedna žena môže mať výhrady voči častému vynášaniu bioodpadu z kuchyne na kompost. Aj v tomto prípade však poznám osvedčené riešenie: nádobu do kuchyne s dvojitým vrchnákom, vetracími otvormi a uhlíkovými filtrami. Takáto nádoba zabráni šíreniu zápachu a na jeseň premnoženiu vínnych mušiek. V našej nádobe odpad vynášame až keď je nádoba plná, čo niekedy znamená až raz za týždeň.

 

 

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *