Záhrada

Postavili sme si vyvýšený záhon

Naša záhradka je stále vo vývoji. Každý rok v nej niečo pribudne, čosi presunieme, iné odstránime. Tento rok sme potrebovali opraviť náš starý jahodový vyvýšený záhon z 2009, ktorý nám počas stavby chodníka začal padať a už sme ho nevedeli zachrániť. A k tomu rozpadnuté kompostovisko z toho istého roku. Boli vybudované zo smrekových fošní, ktoré sme síce napustili nejakým prípravkom, ale smrek mäkké a riedke drevo, rozpadne sa rýchlo.
Tiež sme chceli postaviť zeleninový záhon na mieste, kde ostal peň po starej slivke, ktorú sme na jeseň museli zrezať, a kde okolo nie je zem úplne najlepšia. K tomu všetkému sme mali veľkú kopu kompostu, ktorú sme chceli do záhonov dať.

Materiál na vyvýšený záhonPlánovať sme začali už v zime: vymerať, zakresliť, porozmýšľať, prekresliť,… Tak sme mohli objednať agátové fošne presne narezané: 4 centimetre hrubé aby uniesli váhu zeminy, a 20 centimetrov široké, aby bol okraj záhonu akurát na sedenie a dlhé podľa potreby. K tomu stojky na spevnenie a doska ako lavička na vrch. Agát je odolná drevina a mala by vydržať aj 20 rokov. Ako syn skonštatoval: “… keď budete záhony opäť opravovať, my už s vami bývať nebudeme.” Ale hádam nám prídu pomôcť.

Postup sme sa snažili zachytiť aj na fotografiách. Fotogalériu celej stavby vyvýšeného záhonu nájdete na našom Facebooku.

Obdĺžnikový vyvýšený záhon

Začali sme jednoduhšou konštrukciou záhonu okolo pňa. Tam je terén pomerne rovný, takže s prípravou podkladu do “roviny” to išlo pomerne svižne. Rovinu sme nakoniec nedodržali a celý záhon má mierny sklon. Predpokladám, že ešte trochu klesne, necháme sa prekvapiť.
Práce, na ktoré sme museli byť dvaja, boli urobené v sobotu za pár hodín. Následne sme pripevnili geotextíliu, ktorá drevo ochráni a postupne cez týždeň za 2-3 hodiny dokončili zvyšok. Napĺňanie záhonu si vyžiadalo ďalších pár hodín práce. Aby v ňom nebol čistý kompost, premiešavali sme ho so zeminou.

Materiál:
fošne
250x20x4 … 8 ks – fošne na dlhšiu stranu záhona
120x20x4 … 4 ks – fošne na kratšiu stranu záhona
70x20x4 … 4 ks – stojky na upevnenie vodorovných fošní
250x12x2,5 … 6 ks – dosky položené zvrchu, na sedenie
skrutky
6×70 na spojenie fošní 50 kusov
6×35 na pripevnenie vrchnej dosky 25 kusov
klince so širokou hlavičkou (na asfaltovú krytinu) na pripevnenie geotextílie

Jahodový vyvýšený záhon

Starý, padajúci vyvýšený záhon, voláme ho “jahodový”, sme robili ďalší víkend. Najprv sme z neho presadili jahody, Vyvýšený záhon umiestnený v terénepotom vyhádzali zeminu a až tak sme mohli začať terénne práce. Potrebovali sme sa vyvarovať predchádzajúcej chybe, preto sme konštrukciu dôsledne spevnili agátovým stĺpom (vloženým do zatĺkacej pätky, ktoré nám ostali z voliéry pre sliepky). Umiestnili sme ho na hranicu medzi záhonom a kompostom. Stĺp sme zámerne nezrezali, nech tam porastie pekná popínavka.
Makadam z chodníka sme odhrnuli a vyrobili ryhu na položenie prvej dosky. Až teraz sme videli, aký sklon naša záhrada v tomto rohu má :-). Po položení prvého radu fošní už ďalšie kroky išli ako po masle. Prednú stranu jahodového záhona sme mali hotovú podvečer aj s geotextíliou a pripevnenou doskou na sedenie. Mohli sme doň prehádzať kompost zo starého rozpadnutého kompostoviska.

Materiál na vyvýšený záhon:
fošne
250x20x4 … 8 ks – fošne na dlhšiu stranu záhona
90x20x4 … 5 ks – fošne na kratšiu stranu záhona (2 sú v zemi a nevidno ich, 3 tvoria hranicu s kompostoviskom)
70x20x4 … 3 ks – stojky na upevnenie vodorovných fošní
250x12x2,5 … 3 ks – dosky položené zvrchu, na sedenie
skrutky
6×70 na spojenie fošní 45 kusov
6×35 na pripevnenie vrchnej dosky 12 kusov
klince so širokou hlavičkou (na asfaltovú krytinu) na pripevnenie geotextílie

Kompostovisko

KompostoviskoKompostovisko sme urobili na ďalší deň popoludní. Stojky sme použili len z prednej strany kompostoviska, bočné so zadnou doskou sme zmontovali mimo kompostoviska a preniesli na miesto, kde mali byť uložené. položili prednú fošňu a až tak primontovali k stojke.
Vďaka terénnym nerovnostiam a betónovým pätkám zo staráho plota sme nakoniec spotrebovali menej materiálu, ako sme pôvodne plánovali.

Materiál na kompostovisko:
fošne
170x20x4 … 5 ks – zadná a predná strana kompostu
90x20x4 … 3 ks – bočná strana kompostu, ktorá nehraničí so záhonom
70x20x4 … 2 ks – stojky na upevnenie vodorovných fošní
skrutky
6×70 na spojenie fošní 35 kusov

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *