Ako nalepiť na strešné okná protislnečnú fóliu

Keď strešné okná nezatienite, bez klimatizácie vám môže byť v podkroví teplo. Na jeseň som už písala o tom, ako nám pomohla tieniaca protislnečná fólia na strešných oknách. Vďaka nej sme v podkroví mali príjemné teploty aj počas horúcich letných dní. Avšak nalepiť tieniacu fóliu hoci aj na kvalitné strešné okná nie je jednoduché.
Na ktoré strešné okná fóliu nalepiť?
Fóliu určite potrebujete nalepiť na okná orientované južne, východne aj západne. Na sever orientované strešné okná chrániť fóliou nemusíte, pokiaľ vám do nich v lete slnko nezasvieti. To si môžete buď vypočítať podľa sklonu strechy (musí byť väčší, ako je naša zemepisná šírka), alebo jednoducho odpozorovať počas letných dní.
Ktorú protislnečnú fóliu vybrať?
Protislnečné fólie nájdete napríklad v autopotrebách a je ich nepreberné množstvo. My sme použili fóliu so 60% priepustnosťou svetla. Dnes viem, že sme mohli použiť aj tmavšiu fóliu, s priepustnosťou svetla 40%.
Šírka fólie by mala byť väčšia, ako je šírka okenného skla. Štandardná šírka fólie je 50cm a 75cm. Dĺžka 3 metre. No v ponuke sú aj väčšie rozmery.
Aplikácia na strešné okno
Na aplikáciu protislnečnej fólie je natočených veľa videí s presným návodom. No tieto videá natočili ľudia, ktorí ich lepia denne na okná áut. Ak si idete fóliu nalepiť svojpomocne, nepodceňte nasledujúce kroky:
- Nalepenie tieniacej fólie si nacvičte na strešnom okne, ktoré máte mimo bežného pohľadu. Prvé okno sa vám určite nepodarí prelepiť najlepšie, ale aspoň získate prax. Okná, cez ktoré sa dívate každý deň prelepujte ako posledné. Vždy nalepujte presne nastrihanú fóliu podľa rozmeru skla. Nalepená fólia sa ťažko orezuje na presný rozmer.
- V každom návode zdôrazňujú, že pred tým, než tieniacu fóliu nalepíte, musíte okno dôkladne vyčistiť. Toto je asi najťažší krok z celého procesu, pretože dôkladne vyčistiť zašpinené strešné okno nie je vôbec jednoduché. Naše okná som umyla 3-krát a dosucha vyutierala papierovou rolkou. Aj napriek tomu ostali na skle mikro-špinky, ktoré nám výhľad jemne skresľujú. Po tejto skúsenosti viem, že okno treba umyť niekoľko-krát, zakaždým zotreť čistou stierkou a po vysušení okno vyfúkať stlačeným vzduchom. Tým sa odstráni veľké množstvo prachu. Ak odstránite všetok prach, máte vyhrané.
- Fóliu aplikujte dvaja. Jeden ju pridrží, druhý ju môže pomocou stierkoy jemne pritláčať ku sklu. My sme fóliu aplikovali zvonka, aby nám do domu vniklo menej lúčov. Aplikovať fóliu z vnútornej strany má tiež svoje výhody: okno je z vnútornej strany omnoho čistejšie a fólia je chránená pred poveternostnými vplyvmi.
K postupu nanášania tieniacej fólie
Nepodarilo sa mi kvalitne nafotiť postup, ako sa tieniaca protislnečná fólia na strešné okná nanáša. Ale návod je pribalený ku každému baleniu. Aj so stierkou a nožíkom, ktoré rozhodne neodporúčam použiť. Radšej si zaobstarajte kvalitnú silikónovú stierku a ostrý orezávač. Okrem týchto nástrojov budete potrebovať dobrý rozprašovač vody.
Niektoré časti v návode boli pre začiatočníka nezrozumiteľné. Napríklad to, ako odstrániť vrstvu, ktorá chráni lepiacu časť. Tento krok vyžaduje skúsenosti. Samotná fólia je totiž veľmi jemná a odlepiť ochrannú vrstvu vyžaduje trpezlivosť. Najmä pri hľadaní toho správneho miesta, kde sa vám fólia od ochrannej vrstvy dá oddeliť. To je najčastejšie v rohu vystrihnutého obdĺžnika.
Keď už budete mať fóliu bez ochrannej vrstvy, nastriekajte lepiacu stranu vodou (s malým množstvom saponátu). To preto, aby sa vám nenalepila na sklo ihneď po priložení, ale aby ste mali možnosť ju posunúť alebo pootočiť a tým na okennú tabuľu presne umiestniť.
Keď máte fóliu správne priloženú, začnite za pomoci stierky vodu spomedzi fólie a skla pomali a opatrne vytláčať zo stredu ku okrajom. Pri tejto činnosti pracujte pomaly. Dávajte pozor, aby vám pod prilepenou fóliou nevznikli bublinky vzduchu. Tie totiž už neodstránite a z okna bude skreslený výhľad. Radšej vodu pomocou stierky odstraňujte na viac-krát a stierku zakaždým pritláčajte len zľahka a jemne.
Dobrá klíma v dome
Ako ešte vylepšiť klímu v dome bez použitia klimatizácie alebo iných, energeticky náročných zariadení, nájdete aj v článku „Príjemná klíma v dome: sláva žalúziám a tieniacej fólii“