Bývanie

Príjemná klíma v dome: sláva žalúziám a tieniacej fólii

Tohtoročné leto som urobila pokus. Snažila som sa, aby klíma v našom dome ostala príjemná. Totiž minulý rok sa náš dom prehrial a nedalo sa v ňom vydržať. Po 2 týždňoch horúčav teplota stúpla na 28°C a klesla až v septembri, keď sa ochladilo.

Prízemie

Vlastne to ani nebol pokus, skôr potvrdenie jednoduchej hypotézy: keď v lete cez deň nebudem zbytočne vetrať, otvárať okná ani na vetračku, a variť, klíma by sa mala držať v prijateľných medziach. Jediné, čo som potrebovala v mojich zvykoch zmeniť bolo, že som začala rolety a žalúzie sťahovať aj v lete. Teplota sa preto nemala prečo zvyšovať.

Počas noci a ráno, kým nezačala stúpať vonkajšia teplota, sme vetrali. Z nocí, keď teplota klesla na 20 som sa tešila ako malá. A ráno, už o šiestej, sme okná pozatvárali a zatemnili čo sa dalo. Dosiahnutý výsledok bol nad moje očakávania. Teplota nestúpla nad 25°C, až kým sme nevarili guláš. To sme podcenili. Teplota v dome stúpla na 26°C a už sa nám ju, znova až do septembra, nepodarilo stiahnuť.

Takže na prízemí udržať teplotu v prijateľných medziach bolo pomerne jednoduché.

Klíma v podkroví

V podkroví to bolo ťažšie. Vďaka strešným oknám nám slnko svieti aj zo severnej strany :-), pretože sklon strechy je menší ako uhol, pod ktorým dopadajú poludňajšie letné lúče.

Viem, že sa dajú kúpiť vonkajšie rolety aj na Veluxy. No okien máme príliš veľa na to, aby som investovala kopu peňazí a nebola si istá, či zatemnenie týchto okien naozaj pomôže.

Inšpirovaná tmavými sklami na autách som sa rozhodla nalepiť na ne 25% tieniacu autofóliu. Cena je výrazne nižšia, aj napriek tomu, že sme sa s dcérou trochu zapotili, kým sme ju nalepili na všetky okná. Touto cestou chcem poďakovať kamarátovmu automechanikovi, ktorý bol ochotný vyzradiť nám know-how lepenia, bez ktorého by sme to nezvládli.

Výsledok po tomto lete bol skvelý: teplota v podkroví bola citeľne nižšia. Držala sa na 27°C, čo je o 2 stupne menej ako pred rokom.

Ešte zvážim, či do podkrovia predsalen nekúpim tie žalúzie. Zatiaľ však preferujem vetrací (a šetriaci) režim. Je však jasné, že sa v dome zaobídeme bez klimatizácie.

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *