Záhrada

Čo ukáže termovízne meranie

Požičanie termovíznej kamery začína byť cenovo dostupné. Pokiaľ máte 50,- Eur a jeden voľný deň naviac, odporúčam ho stráviť s termokamerou. K nej vám zapožičajú software, ktorý zobrazí vaše snímky so všetkými potrebnými parametrami. Môžete si nastaviť škálu rozsahu teplôt a termovízne meranie spresniť. Dokonca vám kurzor zobrazí teplotu miesta, kam ukazuje šípka.

Zimné termovízne snímky 

Termovízne snímky sú často spomínané v súvislosti s únikom tepla. Z tohto dôvodu som si kameru zapožičala aj ja. Potrebovala som skontrolovať, ako máme, v našom nedávno zrekonštruovanom dome, zateplené podkrovie. Na snímkach pekne vidno, že tepelná izolácia v šikmej časti strechy máme urobenú dobre. Slabé miesta máme vo vikieroch a okolo okien. Na prízemí nám už netesnia dvere a pri vchodových dverách máme tepelný most. 

Na ďalšej snímke vidieť, že problém máme aj s elektroinštaláciou vedenou v chráničke. Tadiaľ do bytu prúdi studený vzduch, pretože sa nachádza až za izoláciou.

Keď som kameru mala v ruke, poobzerala som sa aj po okolí. Bytovka za našou záhradou je na tom horšie ako náš dom. Susedia nemajú zateplenú fasádu a úniky tepla sú markantné. Pokiaľ majú spoločné kúrenie, nechcem vidieť ich ročné vyúčtovanie. Snímka ukazuje, že vonkajšie žalúzie nielen chránia v lete pred teplom, ale v zime zabraňujú jeho úniku.

Letné termosnímky

Okrem únikov tepla v zime ma zaujíma, ako vyzerá termovízne meranie môjho okolia počas horúcich letných dní. Inšpirovala ma séria satelitných termovíznych snímok zo stránky opendata.bratislava.sk, zdroj USGS/NASA Landsat 8. 

Keď som si fotografie poriadne preštudovala, pochopila som, že naša starostlivosť o záhradu nestačí na to, aby sme okolo seba vytvárali dostatočne chladnú klímu. Trávu kosíme len dva-tri krát do roka. Stromy nechávame rásť v severnom rohu, aby nám netienili na vyvýšený záhon, kde pestujeme zeleninu. A aj keď je naša záhrada výrazne chladnejšia, zelenšia a sviežejšia než susedov vykosený nezalievaný trávnik, stále nie je zaradená do kategórie veľmi chladných pozemkov a na termovíznej mape Bratislavy netvorí modrý štvorček . 

Zo snímkov je zrejmé, že dobrá klíma je tam, kde stromy vo väčšej ploche tvoria súvislý tieň. Sú to parky a cintoríny, ale aj staré sídliská, kde už medzi bytovkami vyrástli vysoké stromy. Napríklad okolie Račianskeho mýta a Sibírskej ulice a sídlisko Mlynské Nivy.

Na druhej strane veľké plochy bez zelene sa vedia poriadne vyhriať. Najmä priemyselné zóny, ale aj nové nákupné centrá, kde ešte zeleň nestihla vyrásť. Tam sa teploty šplhajú nad 50°C.

Práve tieto horúce plochy, najmä ak sú rozľahlé, spôsobujú zníženie zrážok na danom území. Zrážkové oblaky sa nad veľkými teplými plochami stratia a na radarových animáciách to vyzerá, akoby oblaky túto oblasť obchádzali.

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *