Čo v predsieni nemôže chýbať

O predsieni som už písala v súvislosti s “tokom v dome”. No článok bol príliš dlhý na to, aby som popísala ešte ďalšie vlastnosti a vychytávky, ktoré by dobrá predsieň mala mať. Vstupná miestnosť je obraz, ktorý ako prvý padne príchodiacemu do oka a podľa neho sa naladí. Keď vstúpi do peknej presvetlenej voňavej miestnosti, poteší sa.
Pohodlie a teplo nadovšetko
Nemám rada chladné a tmavé predsiene. Preto sme si našu presvetlili a vykúrili. Na pár metroch štvorcových pri vstupe pod dlažbu sme dali “spiatočku”. (“Spiatočka” je lacná verzia podlahového kúrenia urobená natiahnutím kúrenárskej rúrky z radiátora.)
Spiatočka sa výborne osvedčila. Je dobrá len pod dlažbu, nie pod parkety. Keramická dlažba je fajn, no ešte lepšie vlastnosti má kamenná dlažba: má lepšiu tepelnú kapacitu aj rozťažnosť. Dnes by som zvažovala travertín, no keď sme stavali, takéto materiály ešte neboli. Travertín sa mi páči, má nádych domov 20-tych rokov.
Vďaka spiatočke máme v predsieni teplo a do bytu nám neťahá chlad. Nemusíme zatvárať dvere, vďaka čomu máme v predsieni vždy čerstvý vzduch. A čo oceňujem asi najviac je, že počas vykurovacieho obdobia sa nám oblečenie rýchlo vysuší a ráno si topánky obúvame suché a vyhriate. Je to príjemný pocit, ktorý odporúčam zažiť :-).
Predsieň ako obrázok
Našu predieň sme dokončili asi rok po tom, ako sme sa nasťahovali. Dodnes si myslím, že vyčkávanie stálo za to.
Pri sedení nad projektom nášho domu sme využívali rôzne zdroje inšpirácie. Jedným bol americký časopis, nad ktorým som vedela presedieť hodiny a dumať, prečo majú Američania tak pekne zariadené domy. V ňom som našla aj dlažbu, o ktorej som vedela, že je tá pravá a inú nechcem. Netušila som, kde ju kúpiť, až kým som na ňu nenatrafila priamo v Bratislave. To bola bomba! Ešte krajšia ako na obrázku: porcelánová mozaika s nádherným jemným elegantným kvetinovým vzorom. Úplná rozprávka, za nekresťanskú sumu. Tak som sa rozhodla, že ju nemusím mať a počkám si na podobnú.
Po roku nás už dokončenie predsiene začalo tlačiť a tak som znovu vyšla na potulky za dlažbou. Neverili by ste, no tú moju mali stále vystavenú a s 30% zľavou. Neváhala som a aj napriek tomu, že stále bola veeeľmi drahá, kúpila som ju. Neľutujem. Každá druhá návšteva pri vstupe s úsmevom nezabudne povedať: ”To je tak krásna dlažba.”
Prepojenie exteriér – interiér
Ako som ja rozhodovala pri výbere dlažby v interiéri, manžel rozhodoval, ako zladíme prechod z vonku do domu. Zladenie týchto dvoch častí spočíva v opakovaní prvkov. Mali by byť podobné, nie rovnaké. Ako poštové známky so série. Napríklad keď ako prvok použijete kameň, tak kamenná dlažba pred domom je drsná, tmavšia s väčšími rozmermi. V predsieni a v kuchyni je už svetlejšia, hladká, jemnejšia s menšími rozmermi. V kúpeľni by som zvolila mozaiku alebo vyleštený kameň.
My sme sa nakoniec rozhodli pre tehlu. Najmä preto, že tento prvok sme použili na stavbu krbu a stĺpu v kuchyni. Plánovali sme z nej aj lemy okolo okien. Ale to sme nakoniec vzdali.