Kuchyňa v malom priestore

Ako sa vysporiadať s kuchyňou, ktorá je umiestnená na chodbe? Minule som písala o rekoštrukcii investičného bytu. V ňom je kuchyňa situovaná na chodbe. Viem, že moderné kuchynské linky bývajú spojené s obývacou izbou a možno sa to od prerobeného bytu očakáva. No po dlhšej úvahe som sa rozhodla ponechať izbu len ako izbu a kuchyňu na chodbe.
Predpokladám, že mladý pár (potenciálny nájomca bytu) viac ocení izbu, ktorá slúži ako jedáleň, pracovňa a televízna miestnosť, než priestranejšiu kuchyňu s jedálňou.
Pôvodný stav kuchyne
Byt bol pôvodne 1-izbový, mal kuchyňu a peknú izbu orientovanú na západ. No predchádzajúca majiteľka potrebovala izbu naviac. Chcela, aby u nej mohli prespávať vnúčatá, ktoré ju často navštevovali. Preto kuchyňu premiestnila do chodby. Na možnosti, ktoré mala v 80-tych rokoch minulého storočia, si poradila veľmi invenčne: chladničku premiestnila do kúpeľne. A aby k nej mala jednoduchší prístup, kúpeľňové dvere odstránila a nahradila závesom. Pre jedného člena domácnosti je to O.K. a vnúčatám, keď boli malé, to tiež nevadilo.
Pracovnú dosku mala veľmi malú, len 70 centimetrov širokú. Zato si ponechala starý skriňový robot. Aj ten slúžil ako pracovná doska, do ktorej si mohla namontovať miesič, mlynček alebo mixér – podľa toho, čo potrebovala. Všetky súčiastky boli uložené v skrini, kde sa zároveň nachádzal aj motor. Bol to veľmi starý stroj, ktorý si mohla dovoliť udržiavať funkčný, pretože náhradné diely Bosch vždy vedela dokúpiť.
Ale v podstate bola kuchyňa v tomto stave pre dnešné nároky nepoužiteľná. Pracovná doska umiestnená v rohu, obmedzený prístup k zásuvkám a veľký plynový sporák vystupujúci do priestoru znemožňoval akýkoľvek pohyb dvoch ľudí. Kuchyňu bolo potrebné od základov prerobiť.
Moderná kuchyňa v malom
Ako vraví môj muž: “Nemôžeš mať všetko”. A keďže som sa rozhodla ponechať izbu, musela som urobiť kompromis a navrhnúť praktickú kuchyňu v stiesnených priestoroch tmavej chodby.
Chodba má rozmer 1,55 krát 3,85 metrov. Okrem vchodových dverí má ešte ďalšie štyri (na WC, do špajze, kúpeľne a prechod do bytu). Z obrázku vidno, že kuchynská linka môže byť v tvare L, s dĺžkou ramien 2,3 a 1,55 metra. Teda vo veľmi malom priestore.
Chodba nemá okná, je veľmi tmavá. Preto musím dbať na konečný dojem, akým bude kuchyňa pôsobiť: vzdušná a subtílna, moderná, bez masívneho nábytku.
Ako zariadiť veľmi malú kuchyňu
Myslím, že čím menšia kuchyňa, tým menej varenia. (Na zložitejšie jedlá treba viac priestoru.) V malej kuchyni sa práce zúžia len na varenie jednoduchých jedál, prihriatie, či rozmrazenie v mikrovlnke.
Preto možno radikálne škrtať zo zoznamu bežných spotrebičov, kuchynských pomáhatiek a riadu, ktoré zaberajú miesto v skrinke, na linke, či polici. Po niekoľkých dňoch strávených prehodnocovaním, kombinovaním a hľadaním všetkých možných alternatív ma výsledok minimalistickej kuchyne samu prekvapil.
Kritériá pri zariaďovaní malej kuchyne
Aby som získala smer, ktorým sa uberať, zúžila som možnosti pomocou najpodstatnejších kritérií:
- kuchyňa bude v tvare L
- výlevku musím umiestniť na užšej strane, pretože tam je odpad z kúpeľne,
- pracovnú plochu potrebujem ponechať kompaktnú, keďže mám na to vyhradených málo centimetrov,
- zónu umývania a varenia umiestniť čo najďalej od seba, aby si dvaja v kuchyni prekážali čo najmenej. (Najmä keď sa cez ňu ide do kúpeľne)
Uvedené kritériá mi neubrali vrásky na čele. Najmä preto, že sporák by najlepšie pasoval práve tam, kde je výlevka. Varná doska a rúra zaberajú najviac miesta. Minimálna hĺbka vstavanej rúry na trhu je 47,2 centimetra a na montáž potrebuje skrinku hlbokú minimálne 55 centimetrov. Teda s rozmermi rúry sa nedá variovať a potrebuje hlbokú pracovnú dosku. Ak ju umiestnim kdekoľvek inde než do krátkej časti linky, bude vyčnievať do priestoru, prechod do kúpeľne sa zúži na 95-100 centimetrov a vytvorí stiesnený dojem.
Pre pohodlný pohyb 2 osôb treba rátať 110-120 cm. Ak sa uskromním a bude mi stačiť 108 centimetrov, získam pracovnú dosku hlbokú 47 centimetrov. Na takej sa ešte dá pohodlne pracovať. Skrinky pod doskou budú mať cca 45 centimetrovú hĺbku.

Vyriešiť problém potrebuje invenciu
V tomto bode som musela definitívne upustiť od veľkého sporáka a zakceptovať elektrickú varnú dosku s dvoma platničkami namiesto štyroch. Taktiež som musela z linky vylúčiť vstavanú rúru na pečenie a nájsť miesto na malú, voľne stojacu rúru. Bude v otvorenej polici pod pracovnou doskou.
No až keď som varnú dosku otočila o 90° voči štandardnej montáži, pretože vyžaduje aspoň 55 cm hlbokú pracovnú dosku, mohla som kuchynskú linku vyhlásiť za navrhnutú. S výsledkom však ešte nie som úplne zmierená. Moje rozhodnutia môžu byť ospravedlnené jedine tým, že byt má slúžiť mladej dvojici bez detí, ktorí, dúfam, nebudú vášniví kuchári.
Jedinou výhodou riešenia je, že z návrhu môžem vypustiť aj umývačku riadu, keďže v tejto minimalistickej kuchyni bude málo špinavého riadu. Namiesto nej dám skrinku a získam viac úložného priestoru.
Doladenie detailov zahŕňa niekoľko krokov
Poznať rozmiestnenie pracovných zón a veľkosti skriniek v kuchyni je základ. Ale nie je to všetko.
Ďalšie kroky súvisia s
- rozmiestnením elektrických zásuviek a vypínačov,
- rozložením riadu a náčinia v skrinkách
- a v neposlednom rade s dizajnom a farebným zladením
Budú vyžadovať ďalšie hodiny zvažovania a rozhodovania. Keď sa dopracujem k výsledku, napíšem o tom ďalší blog.