Záhrada

Prečo záhradný nábytok pred renováciou rozmontovať

Pokiaľ plánujete renovovať váš záhradný nábytok, odporúčam vám venovať čas tomu, že ho pred renováciou najskôr rozmontujete a vyčistený naolejovaný na záver zmontujete.

Veľa modelov teakových stoličiek, najmä sklápateľné, sú veľmi ťažké a majú komplikovaný tvar. Nemusí sa vám podariť ich dostatočne ani vyčistiť ani naolejovať. Naviac v niektorých polohách sú nielen nestabilné, ale môžu sa vám pri práci “zatvoriť”. To vám bude komplikovať prácu ale môžete sa pri tom aj poraniť. Alebo vám niektorá spadne a poškodí sa, čo by bola veľká škoda.

Ak stoličky rozmontujete, určite si uľahčíte veľa práce pri manipulácii s jednotlivými komponentami a jednoduhšie vyčistíte miesta, ku ktorým by ste sa inak nemali prístup. To isté platí aj pre stôl. No rozobrať takéto stoličky a stôl pred čistením má aj svoje úskalia a je lepšie zopár detailov pri tom ustrážiť:

Pred renováciou si robte fotodokumentáciu

Pred rozobraním si stoličku odfotografujte zdiaľky a všetky detaily, aby ste ju potom vyčistenú a naolejovanú vedeli poskladať. Niektoré teakové stoličky vedia byť pekne komplikované. Ak si neveríte, alebo sa obávate, že by ste stoličky nakoniec nevedeli poskladať, jednu si nechajte zloženú ako predlohu. Tú rozoberte a vyčistite až keď všetky ostatné budete mať hotové.

Detail kovania záhradnej stoličky pred rozmontovaním

Detail kovania záhradnej stoličky

Detail veľkosti kovaní záhradnej stoličky

Detail veľkosti kovaní záhradnej stoličky

Rozobraná záhradná stolička aj s kovaním.

Rozobraná záhradná stolička aj s kovaním.

Kovanie starostlivo uschovajte

Kovanie dobre uschovajte, aby vám pri skladaní nechýbal ani jeden šroubik, či podložka. Mosadzné časti sa nedajú kúpiť, treba ich dať vyrobiť sústružníkovi, čo nie je lacná záležitosť.

Pokiaľ vám už nejaké kovanie chýba, sústružníka vyhľadajte ako prvého. Výroba komponentu môže trvať aj 2 týždne.

Vyčistené poukladané kovanie na záhradný nábytok

Vyčistené poukladané kovanie

Nemiešajte rovnaké diely dvoch stoličiek

Ak rozoberáte viac stoličiek, snažte sa, aby sa vám diely medzi jednotlivými stoličkami nepomiešali. Predídete tak pri záverečnom skladaní zdĺhavému kombinatorickému hlavolamu.

Totiž aj keď stoličky vyzerajú rovnako, nemusia byť rovnaké. Potom je pri skladaní stoličky z pomiešaných dielov vysoko pravdepodobné, že poskladaná stolička bude nestabilná, nebude sa dať sklopiť, alebo stoličku vôbec nezmontujete.

Označiť jednotlivé diely nemá zmysel, pretože pri čistení značky zmyjete. Osvedčilo sa mi stoličky držať v oddelených kôpkach a pracovať vždy len s jednou stoličkou.

Nástroje, ktoré na rozoberanie potrebujete:

  • Šroubováky podľa potreby, pohodlnejšia je šroubovačka.
  • Niekedy je potrebné zachytiť kovanie z oboch strán naraz, preto počítajte s dvoma šroubovákmi naraz.

Zmontovanie zrenovovaného nábytku

Po vytvrdnutí oleja nábytok zmontujte. O olejovaní teakového nábytku si prečítajte v mojom ďalšom blogu) Pokiaľ máte šťastie a časti stoličiek sa vám medzi sebou nepomiešali, budete s montovaním hotoví pomerne rýchlo.

Ak ste to šťastie nemali a všetko sa vám pomiešalo, počítajte s tým, že vám skladanie zaberie aj 2 dni. Kombinujte a skúšajte. Keď budete mať všetky stoličky zložené a stále to nebude také ako pred rozobraním, nenechajte sa odradiť. Radšej skúste novú kombináciu.

Myslite na to, že na stoličkách budete sedávať celé leto. Kývajúca sa stolička vás môže rozladiť ale pri správne zmontovanej stoličke vás poteší dobre vykonaná práca.

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *