Záhrada

Záhradný nábytok: 3 kroky pri renovácii

Už dávnejšie som písala o tom, kedy je potrebné renovovať teakový nábytok s letitou patinou pomaly sa rozpadávajúceho dreva. Tento rok som sa však stretla s opačným prípadom. Keď mi zákazníčka doniesla záhradný nábytok lepkavý od veľkého množstva vrstiev oleja, do ktorého sa zaniesla neumyteľná špina. Pani sa o nábytok starala vzorne a s láskou. Preto mi bolo potešením jej ho zrenovovať tak, aby bol opäť hladký na dotyk a krásny na pohľad.

Pri tejto príležitosti som získala nové skúsenosti a rozhodla som sa, že o nich, ale aj o tých starších, napíšem blog. Myslím, že zaujme všetkých, ktorí si chcú svoj záhradný nábytok zrenovovať sami.

Základné kroky pri renovácii záhradného nábytku

Mám zásadu, že keď niečo robím, radšej to urobím poriadne, aby som sa k danej veci nemusela príliš skoro vrátiť a dokončiť to, čo som zanedbala. Nemám čas na opravu odfláknutej práce. Pri renovácii nábytku to platí taktiež. Oplatí sa každý jeden krok urobiť dostatočne dobre (nevravím že na 100%), ale aby ste po roku-dvoch nezistili, že čas, ktorý ste do toho posledne vložili, vyšiel nazmar, a pokiaľ nechcete, aby sa vám nábytok rozpadol, musíte ho zrenovovať znova a dôkladnejšie.

Čistenie nábytku

Rozmontovaná záhradná stolička pripravená na vyčistenie

Čisteniu záhradného nábytku venujte náležitú pozornosť.

Základom renovácie je stoličky a stôl poriadne vyčistiť, aby ho bolo možné ich znova naolejovať. Preto na čistiacom prostriedku nešetrite. Kúpte radšej kvalitný, určený na čistenie terás a záhradného nábytku. Ním nielen ľahšie vyčistíte špinu, ktorá vnikla hlboko do pórov. Najmä vám pomôže odstrániť zaschnuté vrstvy starého oleja. K postupu ako odstrániť vyschnuté vrstvy starého oleja píšem viac v blogu: Ako nábytok vyčistiť a naolejovať.

Jednoduhšia alternatíva je, keď je drevo len zvetrané. Vtedy naň stačí naniesť zriedený čistiaci prostriedok a špinu vyčistiť kefou.

Drevo po vyčistení ostane drsné. Preto ho ešte mokré vyhlaďte hrubšou oceľovou vlnou a po vyschnutí prešmirgľujte šmirgľom.

Prečo záhradný nábytok rozmontovať?

Rozmontovaná teaková stolička pripravená na vyčistenie

Rozmontovaná teaková stolička pripravená na vyčistenie

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pred čistením sa vám oplatí stoličky rozobrať. Najmä ak máte viac kusov, ktoré sú ťažké a sklápateľné. Pri rozobranom nábytku vynaložíte menej námahy. Stoličky sa vám nebudú “zatvárať” v tej najnevhodnejšej chvíli a s malými časťami sa vám bude nielen ľahšie manipulovať, ale vyčistíte aj inak nedostupné časti.

Tým, že stoličky rozmontujete si veľa uľahčíte, no záverečné práce si môžete veľmi skomplikovať. Aby ste predišli nepríjemnostiam, a vedeli, na čo si pri rozoberaní teakových stoličiek a stola dať pozor, prečítajte o tom v článku Prečo nábytok pred renováciou rozmontovať

Olejovanie – čerešnička na tortičke

Olejovanie teakového nábytku je už len čerešnička na tortičke. Keď sú všetky drevené časti vyčistené, staré olejové nátery odstránené a drevo je po vyšmirgľovaní hladké, môžete nanášať olej. Vždy nanášajte aspoň 2 vrstvy oleja. Oleje môžete kombinovať. Ale aj v tomto prípade je dobré vedieť, ako na to. O olejovaní teakového nábytku viac píšem v …

Koľko času zaberie renovácia teakového nábytku?

To závisí od miery znečistenia. Avšak pripravte sa, že vyčistenie jednej stoličky vám zaberie aspoň 4 hodiny. Pri veľmi znečistenej a zaolejovanej vám všetka práca môže zabrať aj 9 hodín. Tu zvážte, ktoré časti stoličky chcete mať čo najkrajšie, a ktoré časti stačí tak, aby sa vplyvom počasia neničili.

Vyčistená a naolejovaná stolová doska teakového záhradného nábytku

Vyčistená a naolejovaná stolová doska

Na kvalitný výsledok by som sa zamerala v miestach, ktorých sa budem dotýkať. Napríklad opierky na ruky, operadlo a hornú časť sedadla by som vyleštila čo najjemnejším šmirgľom. Pri zotieraní oleja by som tiež pracovala precízne. Zvyšné časti stoličky môžu ostať o niečo drsnejšie, ale stále dostatočne hladké. Aby keď ich budem umývať handrou, mi neostávali vlákna zachytené na jemných trieskach drsného dreva.

So stolom je to o niečo ťažšie. Na vyčistenie teakového stola si vyhraďte okolo 20-30 hodín, keď ho chcete starostlivo vyčistiť do poslednej škáry. Dĺžka času závisí od toho, či je rozkladateľný, či sa vám ho podarí dobre rozobrať, alebo ho musíte čistiť nerozobraný.

Pri čistení a olejovaní stola zvážte, na čo sa zamerať, aby bol výsledok dostačujúci. Napríklad aby bola vrchná doska čistá, dobre naolejovaná a na dotyk príjemná a ľahko umývateľná. Zvyšok už nemusí byť dokonalý. Možno by som sa zamerala na spodnú časť nôh. Nohy stola sú vo väščej miere vystavené vode, preto by som na ne naniesla o niečo silnejší olejový film.

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *