Ako vyčistiť a naolejovať záhradný nábytok

Keď ste sa pustili do renovácie vášho záhradného nábytku, možno vám prídu vhod aj nasledujúce tipy, ktoré som získala vlastnou praxou. Keď ste stoličky aj stôl rozobrali (o dôvodoch prečo rozmontovať záhradný nábytok pred renováciou píšem v inom článku), omnoho ľahšie ho očistíte a naolejujete. Ale postupne:
Čistenie záhradného nábytku
Okrem odstránenia špiny vniknutej hlboko do pórov budete pravdepodobne potrebovať vyčistiť aj vrstvy starého oleja. A odstrániť staré olejové nátery vyžaduje dávku trpezlivosti a silné prsty. Najprv na drevo naneste zriedený čistiaci prostriedok. Nechajte ho pôsobiť, kým zatvrdnutý starý olej nezmäkne. To môže trvať aj hodinu. Vtedy prostriedok nanášajte v pravidelných intervaloch (raz za 10-15 minút), a olejovú vrstvu udržujte mokrú.

Detail zaschnutej olejovej kvapky. Túto kvapku nechajte zmäknúť v čistiacom prostriedku. Odstránite ju len pomocou čepele orezávača.
Potom sa olej snažte vyčistiť. Ak to pôjde kefou alebo zubnou kefkou, máte šťastie. Inak budete musieť odstraňovať jednotlivé vrstvy čepeľami z orezávača a oceľovou vlnou. Ak je olejová vrstva príliš hrubá, proces opakujte aspoň 2-krát.
Či sú na nábytku ešte zvyšky oleja zistíte po vyschnutí. Nebojte sa čistiaci proces zopakovať. Výsledok vás určite poteší. Po odstránení posledných zvyškov oleja vyhlaďte drsné drevo hrubšou oceľovou vlnou a po úplnom vyschnutí nábytku prešmirgľujte jemnejším šmirgľom.
Nezabudnite vyčistiť aj kovanie. Po rokoch používania môže byť špina v závitoch a pri montovaní by ste ich mohli poškodiť. Naviac na vynovenom nábytku bude vyleštená mosadz omnoho krajšia. Kovanie stačí odmočiť v spomínanom špeciálnom čistiacom prostriedku a na druhý deň ho oceľovou vlnou vyleštiť.
Náradie na čistenie nábytku a kovania:
- špeciálny čistiaci prostriedok na terasy a záhradný nábytok,
- menšia kefa na vydrhnutie špiny,
- tvrdá zubná kefka na vyčistenie detailov,
- čepele do orezávača na odstraňovanie veľmi hrubej vrstvy oleja,
- oceľová vlna č. 4, na vyhladenie dreva a vyleštenie kovania,
- šmirgľový papier hrúbky 120, 240 a 360 na vyleštenie.
Olejovanie záhradného nábytku
Olej nanášate až keď máte všetky časti záhradného nábytku vyčistené a ošmirgľované. Po náročnej etape renovácie vás čaká už len dodať nábytku ochranu proti vode a zamatový lesk.
Ako prvý náter sa mi osvedčil obyčajný teakový olej. Je dostatočne riedky a pomaly schne. Vďaka tomu do dreva vsiakne dostatočne hlboko. Nanášajte ho obyčajnou molitanovou hubkou. Nebojte sa naniesť dostatočnú vrstvu. Olej nechajte vsiaknuť a po 30 minútach bavlnenou handrou nevsiaknutý olej dôkladne zotrite.
Teakový olej tvorí výborný ochranný základ. No je mäkký a ľahko sa z dreva uvoľní. Preto na nábytok po 24 hodinách nanášam ešte jednu vrstvu. Najlepšie špeciálny olej na teakový nábytok, ktorý dobre zatvrdne a nevymyje sa.
S takýmito olejmi sa však pracuje ťažšie. Rýchlo schnú. Na drevo musíte naniesť tenšiu vrstvu oleja a pomerne rýchlo nevsiaknutý olej zotrieť čistou bavlnenou handrou. Môžete nechať jemný olejový film. Ten bude dobre odpudzovať vodu.
Takto naolejované časti záhradného nábytku nechajte vyschnúť aj 2-3 dni.
Pomôcky na olejovanie
- Bavlené handry, najlepšie staré tričká
- Molitanové hubky. Zvyknem mať starý molitanový matrac, z ktorého odrežem potrebný kus. No môžete kúpiť kuchynké žinky, z ktorých odstránite drsnú vrtvu
- Obyčajný teakový olej
- Olej na terasy a záhradný nábytok
- Nitrilínové rukavice. Vždy mám v zásobe krabicu po 100 kusoch a používam ich jednorázovo. Po olejovaní použité rukavice zahodím, pretože už o pár hodín sa v nich nebude dať pracovať.
Montáž na záver
Keď máte všetky časti stoličiek a stola vyschnuté, kovanie kompletné a vyčistené, môžete sa pustiť do montovania. Pokiaľ sa vám časti nábytku pomiešali a vy neviete, ktoré pôvodne patrili k sebe, možno vás čaká skutočný kombinatorický hlavolam. Aby ste mu predišli, prečítajte si môj blog …
Neradi robíte takéto práce? Nevadí. Keď žijete v okolí Bratislavy, napíšte mi, rada vám záhradný nábytok zrenovujem.