Tipy na šetrenie v domácnosti

Každý deň platíme náklady na prevádzku domácnosti. Niektoré veci nás stoja viac, niektoré menej. Ale šetriť môžeme každý deň. A keď sa naučíme ušetriť denne len malú čiastku, pri ročnom vyúčtovaní zistíme, že úspora môže byť aj výraznejšia. Preto prinášam pár tipov, ako sa dá v domácnosti ušetriť.
Elektrina každý deň
Domácnosť je s elektrinou spojená už takmer nerozlučne. Chladnička, mraznička, mikrovlnná rúra,a množstvo iných spotrebičov nájdeme len v kuchyni. Vybrať spotrebiče s čo najlepším energetickým certifikátom a vymeniť ich za staršie spotrebiče s veľkou spotrebou elektrickej energie ušetrí každý deň na účtoch za elektrinu.
Rovnako sa dá ušetriť na svetlách. Samozrejmosťou by sa malo stať vypínanie svetiel pri odchode z miestnosti. Zbytočne rozsvietené izby, v ktorých nikto nie je, len zbytočne zvyšujú spotrebu elektriny. Na chodby, alebo podobné priestory, je možné namontovať senzory, ktoré zapnú svetlo, ak niekto vojde, a po chvíli svetlo automaticky vypnú. Aj výmenou žiaroviek sa dá na spotrebe dosť ušetriť. Klasické žiarovky, ako aj halogénové žiarovky, majú niekoľkonásobne vyššiu spotrebu ako LED žiarovky. K tomu je potrebné si ešte pripočítať životnosť, kde pri LED žiarovkách sa ich životnosť počíta na desiatky tisíc hodín, takže ich výmena bude až po dlhých rokoch.
Kvapka ku kvapke
Kvapkajúce vodovodné kohútiky už vo väčšine domácností patria minulosti. Dnes už sú v ponuke kvalitné pákové vodovodné batérie, vďaka ktorým už voda neuniká po kvapkách. Vylepšiť spotrebu vody sa však dá aj na vodovodnej batérii. Malý pomocník, úsporný perlátor, dokáže znížiť spotrebu vody až o 85%. Je to súčiastka, ktorá sa montuje na koniec vodovodnej batérie. Zmiešaním vody so vzduchom zabezpečí dostatočný prúd vody na umývanie, a pritom jej výraznú úsporu. A stojí len pár eur, čo je oproti úspore zanedbateľná čiastka.
Podobným spôsobom môžeme šetriť vodu aj v sprche. Ak sa namontuje úsporná sprchová hlavica, pri sprchovaní môžeme ušetriť až 13 litrov vody za minútu. Pri krátkej trojminútovej sprche je to úspora až 39 litrov. Spočitajte si, koľko času v sprche trávite vy a vaša rodina, a získate obrovskú úsporu, ktorú môžete získať. Pitnú vodu však používame aj na úžitkové účely. Denne splachujeme do toalety desiatky litrov vody. Existujú viaceré pomôcky, ktoré sa umiestnia do nádržky splachovača, a tým znížia objem splachovanej vody, čím šetríme pri každom spláchnutí. Ale na splachovanie môžeme využívať aj už použitú vodu. Po použití toalety si zvyčajne umyjeme ruky. A čo tak použiť vodu z umývania rúk na splachovanie? Ak použijeme umývadlo na WC splachovač, tak po použití toalety voda priteká do splachovača cez umývadlo, v ktorom si umyjeme ruky. A touto použitou vodou spláchneme toaletu pri ďalšom použití. Jednoduché, ekonomické a ekologické riešenie, ktoré šetrí aj priestor.
Šetrenie neznamená chlad
Veľká časť nákladov na bývanie pripadne v chladnom období na vykurovanie. Dnešné energeticky úsporné stavby už počítajú s úsporami v projekte a realizácii, ale staršie stavby nemajú takúto stavebnú úpravu. Aj napriek tomu sa dá šetriť na kúrení. A neznamená to, že by malo byť v miestnostiach chladno. Ak je kúrenie riešené klasickými radiátormi, veľká časť tepla sa stráca zo zadnej strany radiátoru práve v stene. Vyžarované teplo preniká stenou až do vonkajšieho prostredia. To znamená, že platíme za vykurovanie ulice. Doslova. Použitím reflexných fólií môžeme vrátiť do miestnosti až 94% vyžarovaného tepla, čo znamená kratšiu dobu na vykúrenie miestnosti a nastavenie termostatu na nižšiu úroveň. Elektronické termostatické hlavice zas umožnia vykurovať miestnosti len vtedy, keď je to potrebné. Ak ste v práci, v škole, stačí miestnosť temperovať, a vykurovať až vtedy, keď ju využívate. Príkladom môže byť spálňa, ktorá sa celý deň nevyužíva, a pritom sa vykuruje. Zbytočne sa tým zvyšuje spotreba energie na vykurovanie. Pozrime sa aj na steny.
Nezateplené múry, studené steny, znížený teplotný komfort a zrážanie vlhkosti, čo spôsobuje tvorbu plesní. Ak zateplenie nie je z rôznych dôvodov možné, dá sa použiť termostatický náter na steny. Je to prísada do farby, ktorá zabezpečí tepelnú izoláciu stien. Teplo neprechádza cez stenu von a chlad z vonkajšej strany je blokovaný. Steny zostávajú teplejšie, nedochádza k roseniu stien a tvorbe plesní. Teplo, ktoré vďaka týmto tipom získame, nám zabezpečí tepelný komfort a hlavne zníženie nákladov na bývanie, čo sa odzrkadlí na ročnom vyúčtovaní.
Šetriť dokážeme každý deň bez toho, aby sme si odpustili niečo zo svojho zaužívaného komfortu. Dôležité je uvedomiť si, že každá kvapka, každá zapnutá žiarovka alebo otvorený termostat nám zbytočne odčerpáva prostriedky, ktoré môžeme využiť na iné účely.