Bývanie

Ako vyčistiť sklené dvierka na krbe

Už sa dlho chystám napísať o našom skvelom know-how pri čistení sklených dvierok na krbe. A keďže dnes ráno u nás konečne mrzlo, myslím, že môžem oficiálne vyhlásiť začiatok vykurovacej sezóny. Téma čistenia skla na krbe je konečne aktuálna a môžem prezradiť, že popol je jeden z TOP čistiacich prostriedkov.

Keď sme nasťahovali do domu, tak sme si prvú zimu teplo rodinného krbu užívali len vďaka vyhriatej obývačke. Naše skvelé krbové kachle mali permanentne začadené sklo a vizuálny zážitok z plápolajúceho ohňa celú zimu chýbal. Nech som robila čokoľvek, sklenené dvierka na krbe boli takmer vždy čierne.

Popol ako čistiaci prostriedok

Nepomáhali klasické čistiace prostriedky a tie drahé chémie som nemala chuť kupovať. Zachránil nás manuál ku krbu :-). Je super prečítať si manuál. V kapitole o údržbe bola jednoduchá veta: Na vlhkú handru naberte popol a pretrite ním zašpinené sklo. Čistou handrou vyutierajte. Aké jednoduché! Skutočne to funguje na 100%.

Postup pri čistení popolom

Tento jednoduchý návod z manuálu som rozviedla do detailov a môžem popísať presnejší postup:

  1. Ako prvý krok odporúčam okolo krbu rozložiť noviny. Niekedy je čistenie dvierok špinavá robota a môže sa stať, že vám “čistiaca zmes” kvapne na dlážku.
  2. Naberte si popol z popolovej nádoby. Vždy si dávam pozor, či sme predchádzajúci deň nekúrili špinavým drevom. Hlina a piesok v popole môžu sklo poškodiť. Taktiež odstránim všetky klince a väčšie uhlíky. Na čistenie skla používam len čistý a jemný popol.
    Popol na utierke

    Jemný popol na vlhkej utierke

  3. Namiesto handry používam papierovú kuchynskú rolku. Čím je papier pevnejší, tým lepšie. Jemnejší papier sa rozpadne a mám veľa práce s odstraňovaním nielen sadzí ale aj papierových kúskov.
  4. Odtrhnem dva štvorce z rolky a namočím do vody. Ak z nich príliš kvapká, jemne vyžmýkam. Nie je však dobré, ak je papier príliš vyžmýkaný. Voda je pri čistení veľmi dôležitá.
  5. Na mokrý papier naberiem kôpku popola a opatrne ju rozotriem na sklo. Zmes vody a popola rozpúšťa nečistoty. Nechajte ho preto chvíľu pôsobiť. Tá najťažšia práca sa urobí sama. Po chvíli zmes jemne rozotierajte utierkou po skle. Uvidíte, ako postupne všetky nečistoty miznú.
    Zmes popola a vody nechajte na skle pôsobiť

    Rozmazanú zmes popola a vody nechajte na skle pôsobiť

  6. Popol obsahuje vysoko reaktívne látky, ale len kým sú v ňom voľné radikály. Keď sa všetky radikály “minú”, popol prestane čistiť. V tom momente starý popol zotriem a keď sklo nie je úplne vyčistené, nanesiem nový popol.
    Zmes popola a vody jemne zotrite

    Potom zotrite čistou vlhkou servítkou

  7. Keď už nevidím žiadne začadené miesta, čistou vlhkou utierkou vyčistím zvyšky popola a vyutieram do sucha.
  8. Ešte by som pre jemné ženské ruky odporučila použiť ochranné rukavice.

Kvalita krbového dreva

Nestačí len pravidelne čistiť sklo krbu. Aby sa nezačadilo hneď po založení ohňa, treba mať aj dobré drevo. Fíni o tom vedia veľa, realizovali obšírny výskum a výsledky zverejnili v skvelej knihe „Norwegian wood“ od Larsa Myttinga.

Z nej sme do praxe zaviedli zopár vecí. Drevo kupujeme v zime a nakálané ho nechávame v tieni a prievane do ďalšej vykurovacej sezóny vyschnúť. Počas sezóny si potom presušené drevo postupne nosíme do domu a tam ho ešte necháme dosušiť jeden-dva dni. Na to nám slúžia pevné koše na drevo. Väčší máme v pivnici, menší vedľa krbu.

Krb namiesto televízora

Odvtedy, ako vieme krbové dvierka ľahko vyčistiť a nakladáme len dobre vysušené drevo, môžeme krb používať namiesto televízora. Obraz a zvuk sú vždy naladené. Pohľad do ohniska ukľudní a vypnuté kúrenie vyženie našich teenagerov z vychadených podkrovných izieb k nám dolu. V teple obývačky rozmrznú a niekedy v dobrej nálade nadviažu aj príjemný rozhovor.

Popol má široké použitie. Naša moderná kultúra zabudla na tento univerzálny čistiaci prostriedok. Myslím, že je na čase oprášiť tento life hack starej mamy a popol začať používať aj v kuchyni.

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *