LOADING

Hľadaj

Bývanie

Ako vyčistiť sklené dvierka na krbe

Zdielať

Už sa dlho chystám napísať o našom skvelom know-how pri čistení sklených dvierok na krbe. A keďže dnes ráno konečne mrzlo, myslím, že môžem oficiálne vyhlásiť začiatok vykurovacej sezóny. Téma čistenia skla na krbe je konečne aktuálna a môžem prezradiť, že popol je jeden z TOP čistiacich prostriedkov.

Keď sme nasťahovali do domu a prvú zimu sme kúrili v krbe, teplo domova sme si mohli vychutnať len vďaka vyhriatej obývačke. Vizuálny zážitok z plápolajúceho ohňa sme kvôli večne začadeným dvierkam nám chýbal. Nech som robila čokoľvek, sklenené dvierka na krbe boli čierne.

Popol ako čistiaci prostriedok

Nepomáhali klasické čistiace prostriedky a tie drahé chémie som nemala chuť kupovať. Zachránil nás manuál ku krbu :-). Je super prečítať si manuál. V kapitole o údržbe bola jednoduchá veta: Na vlhkú handru naberte popol a pretrite ním zašpinené sklo. Čistou handrou vyutierajte. Aké jednoduché! Skutočne to funguje na 100%.

Postup pri čistení popolom

Tento jednoduchý návod z manuálu som rozviedla do detailov a môžem popísať presnejší postup:

  1. Ako prvý krok odporúčam okolo krbu rozložiť noviny. Niekedy je čistenie dvierok špinavá robota a môže sa stať, že okolie nedopatrením zašpiníte, alebo vám “čistiaca zmes” kvapne na dlážku.
  2. Naberte si popol z vychladnutého krbu. Vždy si dávam pozor, či sme predchádzajúci deň nekúrili špinavým drevom. Hlina a piesok v poopole môžu sklo poškodiť. Taktiež odstránim všetky uhlíky, prípadne klince. Na čistenie skla používam čistý a jemný popol.

   Popol na utierke

  3. Namiesto handry používam papierovú kuchynskú rolku. Čím je papier pevnejší, tým lepšie. Jemnejší papier sa rozpadne a mám veľa práce s odstraňovaním niele sadzí ale aj papierových kúskov.
  4. Odtrhnem 2 štvorce z rolky a namočím ich do vody. Ak z nich príliš kvapká, jemne vyžmýkam. Nie je však dobré, ak je papier príliš vyžmýkaný. Voda je pri čistení veľmi dôležitá.
   Na mokrý papier naberiem kôpku popola a opatrne ju rozotriem na sklo. Zmes vody a popola rozpúšťa nečistoty. Nechajte ho preto chvíľu pôsobiť. Uvidíte, že tá najťažšia práca sa urobí sama. Po chvíli zmes jemne rozotierajte utierkou po skle. Uvidíte, ako postupne všetky nečistoty miznú.

   Zmes popola a vody nechajte na skle pôsobiť

  5. Popol obsahuje vysoko reaktívne látky, ale len kým sú v ňom voľné radikály. Keď sa všetky radikály “minú”, popol prestane čistiť. V tom momente starý popol zotriem a keď sklo nie je úplne vyčistené, nanesiem nový popol.

   Zmes popola a vody jemne rozotrite

  6. Keď už nevidím žiadne začadené miesta, čistou vlhkou utierkou vyčistím zvyšky popola a vyutieram do sucha.

Ešte by som pre jemné ženské ruky odporučila použiť ochranné rukavice.

Krb namiesto televízora

Odvtedy, ako vieme ľahko, rýchlo a bez zbytočných nákladov vyčistiť krbové dvierka, krb používame namiesto televízora. Obraz a zvuk sú vždy naladené. Pohľad do ohniska nás ukľudní a vypnuté kúrenie  vyženie našich tínejdžrov z vychladených podkrovných izieb k nám dolu do obývačky.

Ako ešte využívam popol ako čistiaci prostriedok, píšem aj v článku “Popol v kuchyni našich starých mám

 

Tags:

You Might also Like

2 Comments

 1. Alena 27.11.2017

  O čistení s popolom som už počula, len neverila. Vďaka za tip, funguje.

  Odpovedať
  1. Dana 27.11.2017

   :-) Teším sa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *