Bývanie Záhrada

Popol v kuchyni našich starých mám

Keď som svokre rozprávala o úžasnom objave, ako sa dá popolom vyčistiť sklo na krbe, len sa zamyslela a povedala: “My sme popol na umývanie používali bežne”. Keď to tak vezmem, je to logické: prístupné boli mydlo, lúh, sóda, ocot. Moderný čistiaci prostriedok a ešte modernejší čistiaci prostriedok prišli neskôr.

No nikdy som nenatrafila na taký moderný čistiaci prostriedok, ktorý by mi pekáč vyčistil tak, ako v reklame: nanesiem, počkám, pretriem a pekáč je čistý :-). Okrem popola.

Čistiť pekáč popolom

Keď som vyskúšala popol, bola som nadšená. Netvrdím, že je to ako z reklamy, ale k ideálu sa to veľmi blíži. Keď pripečené riady čistím popolom, vidím, ako špina postupne mizne aj bez mojej nadmernej námahy.

Čistenie pekáča s popolom

Absorbuje aj spálené tuky. Postup je veľmi podobný ako pri čistení začadeného skla na krbe. Rozdiel je len v tom, že pri umývaní mastného pripečeného hrnca ho potrebujete aplikovať viac-krát a použijete hubku na umývanie riadu. Rátajte s tým, že hubku po použití vyhodíte.

Popol nanášaný druhý krát Popol - perfektne vyčistený pekáč popolom
Po druhom nanesení popola je pekáč perfektne vyčistený.

A pokiaľ aj máte drevenú pracovnú dosku v kuchyni, nemusíte sa obávať, že sa zničí. Popol je v tomto prípade veľmi šetrný.

Popol na grilovací rošt

Pekná kombinácia je výborná grilovačka a pripečený rošt na grile. Pri tejto kombinácii popol určite máte po ruke. Vyskúšajte s popolom vyčistiť všetky náčinia, ktoré ste pri grilovaní použili. Uvidíte, že čistenie pôjde ako po masle.

Dnes som po letnej sezóne čistila rošty z našeho skvelého grilu. Na fotkách, ktoré som z toho urobila vidno, ako staré pripečené tuky postupne miznú. Pri rošte som minula 2 misky popola a vyčistenie oboch mi trvalo 20 minút aj s čakaním, kým popol dobre zapôsobí.
Rošt čistený popocou popola

Pri čistení takýchto špinavých riadov odporúčam určite použiť ochranné rukavice.

Ekologický čistiaci prostriedok

Veľká pridaná hodnota popola je v tom, že je čistý ekologický čistiaci prostriedok. To si na ňom cením asi najviac. Bez obáv môžem znečistený rošt z grilu čistiť na záhrade alebo terase. Vedro so zašpinenou vodou od popola u nás vždy skončí na komposte. A ešte mám dobrý pocit, že som niečo urobila pre moju záhradku :-).

 

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *