Záhrada

Ako sme si urobili záhradné jazierko

Na jar som plánovala urobiť dažďovú záhradu na zadržiavanie vody zo strechy. No tento môj projekt predbehlo záhradné jazierko. Inšpiráciou nám bola napájačka pre včely, ktoré chováme. Tie potrebujú v blízkosti úľa čistú vodu. Do záhrady som umiestnila misku so štrkom a denne dolievala čerstvú vodu. Tak sa u nás doma postupne rozvinul nápad, že miesto denného dolievania vody do misky im urobíme jazierko s kvietkami, rybkami a žubrienkami.

Na začiatok jednoduché jazierko

Napájačka pre včely ako inšpirácia k zbudovaniuu záhradného jazierka

Napájačka pre včely ako inšpirácia k zbudovaniuu záhradného jazierka

Tento projekt mal pod patronátom manžel. Jeho krédo je veci poriadne premyslieť a urobiť jednoducho. Až keď sa osvedčia, možno prejsť k zložitejším realizáciám. Preto sme sa rozhodli pre plastové 500-litrové záhradné jazierko z Hornbachu. Pri tomto malom objeme nám bolo jasné, že budeme musieť používať baktérie do jazierka, keď sa bude často kaliť. Malé jazierka totiž ľahšie podliehajú výkyvom teplôt a iným poveternostným vplyvom.

Plastové formy majú svoje slabé stránky. Jedna z nich je, že musíte vykopať jamu v tvare nádrže a vo vodováhe. V našom jemne zvažujúcom sa teréne sa nám to nepodarilo a okraje prečnievajú do rôznych výšok. Takže ich ešte musíme šikovne skryť.

Nádrž je potrebné osadiť do vytvarovaného pieskového lôžka. My sme použili piesok s preosiatou hlinou. Veľa krát sme museli nádobu vložiť do jamy a skontrolovať, či sadla na miesto. Keď nesadla, museli sme ju vybrať, a jamu opatrne, jemne prehĺbiť tam, kde bola plytká, a dosypať piesok tam, kde chýbalo. Oplatí sa tomuto kroku venovať viac času a lôžko precízne pripraviť. Inak hrozí, že sa vodou naplnené jazierko poškodí (praskne, zlomí sa) a všetka práca výjde nazmar.

Až keď sme mali istotu, že každý kúsok nádoby prilieha k zemi, napustili sme ho vodou a nechali týždeň odstáť.

Vodné rastlinky

V akejkoľvek záhradke sa snažíme dodržiavať dve pravidlá, ktoré sa nám osvedčili. Pravidlo číslo jedna: Pozri sa k susedom. Čo rastie u nich, porastie aj u teba. Pravidlo číslo dva: Urob všetko pre to, aby ti na záhradke stále niečo kvitlo.

Takže najprv sme sa poradili s kamarátmi. Ktoré rastlinky im v jazierku rastú, ktoré by pridali a čo by urobili inak, keby si jazierko zakladali znova. Kvety, ktoré mohli, nám zo svojho jazierka dali – žlté irisy, nezábudky, vachtu a malé zelené lístočky, čo plávajú na hladine (neviem ako sa volajú).

Ďalšie rastliny sme si vybrali podľa ponuky v obchodoch: lekno (chcela som červené, ktoré kvitne v júni a júli, no nemali, tak sme vzali žlté), modré irisy, puškvorec, rožkatec, diablik močiarny a Anemopsis californica, ktorá sa neujala, čo potvrdilo pravidlo číslo jedna. Nemá ani slovenský názov J, takže sa jej u nás veľmi nedarí.

Pri sadení sme zistili, že plastové jazierko má veľké nedostatky. Nie je prispôsobené na sadenie rastlín v stredných hĺbkach. Ani do žliabku po okraji jazierka sa žiadne rastliny nedali dobre zasadiť a neustále sa uvoľňovali. Takže sme museli improvizovať. Zo zatrávňovacej rohože som ušila vrecúška a vrecia. Tie sme naplnili hlinou, prichytili k brehu a až tak rastliny zasadili. Táto inovácia sa osvedčila, rastliny stoja vzpriamene a nesfúkol ich ani silný vietor.

Pri vysadení rastlín sa jazierko zakalilo. Prekvapilo ma, ako dlho sa kal usádzal. Nemala som trpezlivosť čakať, kým sa samo vyčíri a siahla som po prípravkoch. Bolo príjemné sledovať, ako kvalitná chémia do jazierka pomohla sťa čarovným prútikom. Konečne sme mohli kúpiť ryby.

Ryby, žubrienky, včely, vážky a iné radosti

Kým ešte v jazierku neboli ani prvé rastliny, tak sme z neďalekého rybníka priniesli žubrienky, nech je jazierko trochu živšie. A po jeho odkalení sme si zadovážili karasy. Naše rozhodnutie prinieslo svoje plody a o pár týždňov nám v jarierku plávali nielen dospelé, ale aj drobné, práve vyliahnuté, rybičky.

Je úžasné, aký ruch v záhrade naše jazierko spôsobilo. Vytvorilo sa nové centrum. Včely sem lietajú po vodu, taktiež mačka a jež z neho pijú. Aj vážky nám začali lietať ponad záhradu a pokiaľ si komáre vyberú len túto tôňku a nebudú klásť vajíčka do sudov s dažďovou vodou, nakŕmia nám ryby. Takmer celý deň naň svieti slnko. Možno sa v ňom bude prehrievať voda a porastú riasy. Takže teraz sledujeme ako sa vyvíja. Rozprestiera sa pred našou záhradnou lavičkou, a obohatilo centrum, kde ddychujeme po práci a vyhrievame sa na slniečku.

Páči sa mi, že jazierko priťahuje každého návštevníka záhrady a tvorí peknú dekoráciu k rodinným fotografiám.

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *