Sud na vodu do našej záhrady

Milujem obrázky, kde si majiteľ záhrady zbiera dažďovú vodu zo strechy do veľkého suda. Sud na vodu je postavený na peknom slnečnom vyvýšenom vodorovnom mieste. Elegantne zapadá do okolitého exteriéru, je plný vody a do krhly tečie blahodárna tekutina na osvieženie okolitých kvetov a rastlín. Realita je však často iná.
Samozrejme mi je proti srsti používať na polievanie záhrady vodu z vodovodu. Preto som sa, hneď ako sme záhradu ako-tak upravili, pustila do riešenia otázky, ako zadržať aspoň trochu dažďovej vody. Najlacnejšia alternatíva je sud na vodu postavený pri zvode zo strechy.
Sud na vodu hneď pri dome
Táto alternatíva sa môže zdať ako najjednoduhšia. Stačí vyriešiť už len jeden problém. Zabezpečiť, aby voda z preplneného suda nevytekala mimo a nepodmáčala dom. Kutilovia už vymysleli rôzne finty, ako tomu zabrániť. Aj výrobcovia rýn a zvodov pod tlakom dopytu ponúkajú špeciálnu odbočku do suda, s filtrami, záklopkami a podobne. Všetko je riešiteľné.
Pokiaľ nemáte okolo domu svah, schodíky, kôlničku na drevo či pomerne úzke parkovisko. A to je práve náš prípad. Sud na dažďovú vodu som nemala kam postaviť. Všade sú terénne nerovnosti alebo nedostatok priestoru. Preto som musela hľadať iné riešenie
Sud na vodu pri garáži
Vodu potrebujem v tej časti záhrady, kde najviac polievam. Našťastie naša záhrada v centre mesta je obklopená garážami. Niektoré strechy sú vyspádované ku nám. Preto som sa dohodla s majiteľom jednej z nich pripevniť rýnu a zvod na jeho garáž. Sud sme s manželom postavili na pekný suchý múrik.
Po roku som sa odhodlala pristaviť sud na vodu aj k našej garáži. To vďaka svokrovcom, pretože mi darovali perfektnú kvapôčkovú závlahu. Myšlienka postaviť sud na dažďovú vodu k našej garáži začala mať zmysel. Vďaka tomuto zdroju vody sme mohli začať pravidelnejšie zalievať najsuchšiu časť našej záhrady.
Najsuchšie máme pred domom. Rastú tam krásne strieborné smreky, ktoré však zachytia všetku vlahu. Pre rastlinky pod nimi neostane ani kvapka. Preto sa tam zatiaľ darí len suchomilnej burine každý môj pokus o kvetinový záhon stroskotal.
Polievanie v daždi
Prepojenie suda na vodu s kvapôčkovou závlahou má však zopár nevýhod. Jedna je tá, že kvapôčková závlaha najlepšie zalieva keď prší.
Druhou nevýhodou je, že filter namontovaný pred samotnou závlahou sa veľmi rýchle zanesie. Vtedy zavlažovanie nefunguje. Voda sa cez filter jednoducho nepretlačí. K tejto situácii dochádza pomerne často. Napríklad keď sme cez prázdniny mimo domu. Alebo filter zabudnem skontrolovať. Potom keď prší, voda vyteká mimo a netečie tam, kde je potrebná.
Najväčšia nevýhoda suda na dažďovú vodu je jeho malý objem. Dažďovú vodu mám preto k dispozícii len keď je dostatok vlahy. Na zalievanie však potrebujem plný sud práve vtedy, keď je sucho a sud zíva prázdnotou.
Alternatíva?
Preto ďalšou alternatívou sú dažďové záhrady alebo veľká podzemná nádrž, kde môžem šetriť vodu celú zimu a počas vegetačného obdobia jej mám dostatok.