Bývanie

Stretnutie s architektom II

V tomto článku sa chcem naviazať na prvú časť zo série článkov o tom, nad čím sa zamyslieť ešte pred tým, než oslovíte architekta, ktorý vám navrhne projekt rodinného domu. Prvá časť je pod názvom „Stretnutie s architektom I“

V druhej časti chcem popísať takzvaný tok v dome.

Prirodzený “tok” v útulnom dome

Aby ste sa doma cítili komfortne a útulne, celý dom by mal podporovať to, kam vaše kroky bežne smerujú, k činnostiam, ktoré robíte. Mal by podporovať aj poradie, v ktorom ich vykonávate. Tento princíp sa volá prirodzený „tok“ v dome. Nie sú to len chodby, ktoré vedú z jednej izby do druhej. Je možné ho aplikovať aj na menšie a menšie časti domu ako fraktály: od rozmiestnenia jednotlivých miestností, cez postavenie nábytku v izbách, zariadenie (kuchynských) skriniek, až po usporiadanie šampónov a krémov v kúpeľni.

Tento „tok“ je v skutočnosti tvorený samotným priestorom, rozložením izieb a nábytku. Nasmeruje vás do „centier“, ako sú  jednotlivé izby alebo na miesta v izbách, kde chcete niektorú činnosť vykonávať.

Vytvorením prirodzeného toku sa vyhnete zbytočnej frustrácii a cítite sa dobre. Napríklad z toho, že musíte chodiť príliš ďaleko. Alebo že musíte obchádzať nábytok stojaci v ceste. Zle urobený tok v dome môže spôsobiť, že si členovia domácnosti navzájom prekážajú, že sa na niektorých miestach vytvára neporiadok (akosi zázrakom a bez príčiny). Prípadne pri niektorých prácach vynakladáte zbytočne veľa námahy a prekonávate nezmyselné prekážky.

Podporiť tok

Každá časť domu prináleží niektorej z činností, ktoré doma robíte. Pokiaľ niektoré činnosti na seba nadväzujú, oplatí sa, aby sa vykonávali v blízkych priestoroch (izbách).

Ako tento „tok“ zanalyzovať? Pustite si v hlave film a do najmenších podrobností si predstavte krok za krokom, čo robíte pri jednotlivých činnostiach. Napríklad po príchode (alebo pred odchodom) domov:

Tok v predsieni

Poradie ako ho vidím ja: vyzliekanie a odkladanie kabátov, čiapok, rukavíc, vyzúvanie. (Pri odchode z domu je proces opačný: najprv sa obujem, potom si oblečiem kabát, čiapku, rukavice). Podľa toho by mali byť vešiaky na kabáty hneď pri dverách, aj s poličkou na čiapky a rukavice. Až potom nasleduje miesto, kam si môžem sadnúť a vyzuť čižmy a odložiť na miesto, kde sa vysušia.

Pri príchode a odchode by sa ľudia mali vedieť obísť. Mali by prirodzene postupovať ďalej do domu (alebo z domu). Nemali by sa zbytočne vracať naspäť, kde by mohli naraziť na iného člena domácnosti. Ako môže rozmiestnenie dverí a nábytku podporiť tento proces? Na obrázkoch uvádzam dva príklady rovnako veľkých predsiení.

V prvej (A) sa môže pohodlne vyzliecť len jeden človek. Je to preto, že v toku tejto miestnosti sú hneď 2 slepé miesta a v strede miestnosti uzol-križovatka, kam sa pri vyzliekaní zakaždým musíte vrátiť. Preto si v tejto miestnsti dvaja ľudia prekážajú.

Do druhej predsiene (B) sa pohodlne vojdú 3 ľudia. Pri jednotlivých činnostiach postupujú ďalej a ďalej, nemusia sa vracať späť. Takto zariadená predsieň podporuje tok bez zbytočných uzlov. Ľudia sa vedia obísť a neprekážajú si.

Zariadenie vstupnej haly

Zariadenie vstupnej haly

Najprv tok, potom dostatok priestoru

Až keď sme vyriešili tok, môžeme riešiť aj veľkosť priestoru a nábytku. Ak ste 4-členná rodina, potom by sa mali do vašej predsiene pohodlne zmestiť aspoň 4 ľudia a mala by obsahovať minimálne:

  • háčiky a vešiaky na bežne nosené zvrchníky pre 4 ľudí
  • police na topánky (aspoň 4×4 páry – 4 ľudia, topánky, tenisky, papuče a sandále/čižmy)
  • odkladací priestor na veci, ktoré bežne nosíte z domu (kabelka, taška na notebook, ruksaky, kľúče,…)
  • čistiaca zóna na mokrú a zablatenú obuv (tu sa skutočne oplatí mať podlahové vykurovanie, aspoň tzv. spiatočku z radiátora)

Pri navrhovaní predsiene

ako vstupu do domu si teda odpovedajte na otázky:

  • Aká je vaša postupnosť činností keď prichádzate domov/odchádzate z domu? Do domu nemusíte vstupovať len z ulice, keď prichádzate z práce alebo zo školy. často môžete prichádzať zo zablatený záhrady, upotený z bežeckého tréningu. Každý takýto príchod vyžaduje iné postupy a priestor.
  • Ako často sa vám stáva, že odchádzate všetci naraz z domu (a nebodaj v chvate)? Táto otázka je aktuálna pre mladé rodiny s deťmi. Keď budete niekoľko rokov spolu odchádzať z domu, pretože bývate na periférii a veziete sa do mesta jedným autom. Taktiež sa v tomto prípade oplatí položiť si otázku:
  • Ako dlho bude toto obdobie trvať? Pretože ak toto obdobie bude trvať len rok, nemusíte navrhovať predsieň príliš veľkú. Toto krátke obdobie to ustojíte a ostane vám priestor na iné. Alebo vstupnú halu zariadite len dočasne a po zmene situácie ju ľahko prerobíte.
  • Kam najčastejšie príchodiaci do domu smerujú? Táto otázka už navádza na ďalšie rozmiestnenie izieb. Myslite na to, že staršie deti sa rady vyhnú pohľadom rodičov. A je na vás, či do domu budú musieť prejsť cez obývačku, alebo sa prešuchnú len okrajom domu a nepozorovane vybehnú do svojej izby v podkroví
  • A kam chcete, aby smerovali?

O toku v obývačke, a nielen o ňom, píšem v článku Zopár zásad pri zariaďovaní obývačky.

Okrem toku je pre dobrý projekt rodinného domu dôležitá orientácia izieb podľa svetových strán. Otázka sa môže zdať triviálna, no oplatí sa venovať jej zopár minút. Prečítajte si Orientácia izieb v rodinnom dome.

 

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *