Bývanie

Na čo nezabudnúť pri výbere okien

Technológia výroby okien za posledné desaťročia prešla neuveriteľným vývojom. Od drevených eurookien cez lakoplastové až po hliníkové. Izolačné trojsklá nahradili dvojská. Sklenené tabule naberajú priam až gigantické rozmery a vy si môžete jedným kusom preskliť celú stenu.

Bytoví architekti navrhli dekorácie okien od výmyslu sveta: klasické látkové rolety, záclony, závesy, žalúzie.

No myslím, že sa popri tom všetkom sme postupne zabudli na to, ktoré vlastnosti robí okná dobrými oknami. Že výhľad z okna, nech je z akéhokoľvek materiálu, ovplyvňuje naše nálady, pocity a to, ako sa doma cítime.

Na čo okná slúžia?

„Jednou z najdôležitejších funkcií okna je dostať nás do kontaktu s okolitým prostredím. Ak je parapet príliš vysoký, od okolitého prostredia nás odreže”. Píše Christopher Alexander vo svojej vynikajúcej knihe „A pattern language”. Ten pravý výhľad z okna dáva možnosť vidieť zem aj horizont. Nie každé okno je umiestnené ideálne a nie vždy máte možnosť vidieť oba detaily. Takže keď sa dívate z okna, všimnite si, čo vidíte a ako sa cítite.

Pocit odrezanosti od sveta zažívame v klasickom panelákovom byte, alebo v rodinnom dome zo 70-tych rokov. Je daný normou výšky parapetu . Aby ste z takéhoto okna videli chodník alebo trávnik, potrebujete k nemu pristúpiť čo najbližšie. Na vyššom poschodí sa z neho aj vykloniť. A keď si sadnete na stoličku alebo do kresla, z okolitého sveta môžete pozorovaťť radiátor pod oknom, alebo koruny stromov a oblohu. (Ak máte šťastie na takýto krásny výhľad.)

Opačný extrém je okno od zeme. Stáť pri takomto okne je skôr znepokojujúce. Budí dojem dverí, ktoré treba prekročiť, a nie len tak sa dívať von.

Reciprocita výhľadu

Výhľad z rodinného domu

Výhľad nádherný. No nielen večer vás vidno na široko-ďaleko.

Treba mať na pamäti, že lúče svetla vedú oboma smermi rovnako.

Teda pokiaľ z ktoréhokoľvek miesta obývačky vidíte do okien susedom, vedzte, že aj oni vidia vás. Nech ste v obývačke kdekoľvek. Takže keď vám architekt navrhne krásnu presklennú stenu od zeme po strop, od jednej steny po druhú, nezabudnite na tento fakt. Budete mať síce nádherný výhľad na celé okolie, ale stratíte súkromie a nikde sa neschováte. Všetci budú môcť vidieť ako sa pri pozeraní televízora špárate v nose.

Zatiahnutý záves na okne

Zatiahnuté závesy na veľkých oknách je dnes štandard. Výsledok sú veľké okná bez výhľadu.

Preto keď sa prejdete po vilovej štvrti vo vašom meste, uvidíte, že mnohí majitelia impozantných víl s výhľadom na mesto to už pochopili a závesmi, ktoré poskytujú súkromie, si zakryli aj luxusný výhľad.

Ako získať súkromie s veľkými oknami

Verím, že architekti tento úkaz sledujú a postupne pristúpia na to, čo už Christofer Alexander dávno vedel a snaží sa presadiť:

Nie veľké okná, ale okenné parapety vo vhodnej výške, poskytnú pekný výhľad aj súkromie:

  • 35-45 cm, ak chcete útulné sedenie v okne,
  • 50-70 centimetrov, ak sa chcete z okna pozerať z kresla alebo stoličky
  • 90 centimetrov, ak je okno pri kuchynskej linke

Tieto parametre poskytnú nielen súkromie, ale najmä výhľad, ktorý robí okno dobrým oknom. Parapety správnej výšky vymedzia priestor medzi izbou a okolím. Človek sediaci v kresle z okna sleduje, čo sa deje na ulici. Vidí zem, a keď má dobrý pozemok, tak aj horizont. Zároveň je ňou oddelený od vonkajšieho sveta, čo mu zabezpečí súkromie a dodáva pocit bezpečia.

Výhľad z okna plánujte dopredu

Nie svetlo a slnečné lúče sú hlavným podnetom toho, že k oknu pristúpite. Je to výhľad. Ako som spomenula, podstatou dobrého výhľadu je vidieť zem aj horizont.

Okno v jedálni

Okno v jedálni

Málokedy však viete výhľad ovplyvniť na 100%. Či pri stavbe rodinného domu, alebo výbere bytu. My sa, napríklad, z kuchyne a jedálne dívame na starú brizolitovú stenu susedného domu. Teda – dívali by sme sa, keby sme neurobili vhodné úpravy, ktoré nám výhľad vylepšil: postavili sme múr a nechali ho obrásť panašovaným brečtanom. Pridali sme fontánku a zasadili bergénie. V lete tam vynesieme fikus a výhľad sa pravidelne mení.

Vytvoriť pekné výhľady nie je jednoduché. Treba ich plánovať už s projektom a aj podľa nich prispôsobiť umiestnenie okien. Neskôr sa chyby ťažie naprávajú. Taktiež to vyžaduje dávku predstavivosti a skúseností. Ak vám niečo z toho chýba, začnite z opačnej strany. Poobzerajte sa, aké výhľady z domu budete mať, aké by ste mohli mať, a aké máte. Vyberte tie, ktoré sa vám páčia a na čo sa pozerať nechcete. Keď budete mať tieto oporné body, už ich ľahšie rozdelíte na jednoduhšie úlohy a zadania.

Dôležité je, aby ste mali na pamäti, že z okien sa budete dívať denne. To, čo budete môcť nechať zarásť, bude jedného dňa krásne a oku lahodiace. A tam, kde to nepôjde, vedzte, že okná majú dve strany a na veľký okenný parapet sa zmestí veľa izových rastlín.

 

Tags:

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *