LOADING

Hľadaj

Bývanie

Okno ako výhľad

Zdielať

Technológia výroby okien za posledné desaťročia prešla neuveriteľným vývojom. Od drevených eurookien cez lakoplastové až po hliníkové. Izolačné trojsklá nahradili dvojská. Sklenené tabule naberajú priam až gigantické rozmery a vy si môžete jedným kusom preskliť celú stenu.

Bytoví architekti navrhli dekorácie okien od výmyslu sveta: klasické látkové rolety, záclony, závesy, žalúzie.

No myslím, že sa popri tom zabudlo na to, čo robí okno dobrým oknom. Aké vlastnosti má mať, čo má spĺňať, aby sme sa cez neho cheli pozerať.

Na čo slúži okno?

„Jednou z najdôležitejších funkcií okna je dostať nás do kontaktu s okolitým prostredím. Ak je parapet príliš vysoký, od okolitého prostredia nás odreže”. Píše Christopher Alexander vo svojej vynikajúcej knihe „A pattern language”. Ten pravý výhľad z okna dáva možnosť vidieť zem aj horizont. Nie každé okno je umiestnené ideálne a nie vždy máte možnosť vidieť oba detaily. Takže keď sa dívate z okna, všimnite si, čo vidíte a ako sa cítite.

Pocit odrezanosti od sveta zažívame v klasickom panelákovom byte, alebo v rodinnom dome zo 70-tych rokov. Aby ste z takéhoto okna videli chodník alebo trávnik, potrebujete k nemu pristúpiť čo najbližšie. Na vyššom poschodí sa z neho aj vykloniť. A keď si sadnete na stoličku alebo do kresla, z okolitého sveta môžete sledovať akurát koruny stromov alebo oblohu. (Ak máte šťastie na takýto krásny výhľad.)

Opačný extrém je okno od zeme. Stáť pri takomto okne je skôr znepokojujúce. Budí dojem dverí, ktoré treba prejsť a nie len tak sa dívať von.

Reciprocita výhľadu

Výhľad z rodinného domuTreba mať na pamäti, že lúče svetla vedú oboma smermi rovnako.

Teda pokiaľ z ktoréhokoľvek miesta obývačky vidíte do okien susedom, vedzte, že aj oni vidia vás. Nech ste v obývačke kdekoľvek. Takže keď vám architekt navrhne krásnu presklennú stenu od zeme po strop, od jednej steny po druhú, nezabudnite na tento fakt. Budete mať síce nádherný výhľad na celé okolie, ale stratíte súkromie a nikde sa neschováte. Všetci budú môcť vidieť ako sa pri pozeraní televízora špárate v nose.

Ako získať súkromie s veľkým oknom

Zatiahnutý záves na okneKeď sa prejdete po vilovej štvrti vo vašom meste, uvidíte, že mnohí majitelia impozantných víl s výhľadom na mesto to už pochopili. Našli elegantné riešenie a nechali si namontovať moderné motorické závesy. Väčšinou ich vidíte zastreté a s nimi aj ten luxusný výhľad.

Dúfam, že architekti tento úkaz sledujú a zamýšľajú sa nad otázkou ako obyvateľom rodinných domov poskytnúť súkromie s nádherným výhľadom.

Táto otázka je našťastie už vyriešená. Nie veľké okná, ale okenné parapety vysoké 30-50 centimetrov sú kľúčom. Tie poskytnú nielen súkromie, ale najmä výhľad, ktorý robí okno dobrým oknom. Parapety správnej výšky vymedzia priestor medzi izbou a okolím. Človek sediaci v kresle z okna sleduje, čo sa deje na ulici. Vidí zem, a keď má dobrý pozemok, tak aj horizont. Zároveň je ňou oddelený od vonkajšieho sveta, čo mu dodáva pocit bezpečia.

Výhľad láka pristúpiť k oknu

Nie svetlo a slnečné lúče sú hlavným podnetom toho, že k oknu pristúpite. Je to výhľad. Ako som spomenula, podstatou dobrého výhľadu je vidieť zem aj horizont. Zem nás spája s našim bezprostredným okolím: kvety v predzáhradke, ľudia idúci po ulici, autá na ceste,… Pohľad na horizont nám dáva pocit, že ho máme pod kontrolou.

Nie každý má možnosť získať pozemok, odkiaľ bude mať ideálny výhľad. No keď pri stavbe rodinného domu budete výhľady plánovať dopredu a tomu prispôsobíte umiestnenie okien, máte veľkú časť práce urobenú. Pretože práve toto viete ovplyvniť. Ovplyvniť viete aj to, čo a kde vám rastie na záhrade. Pred okná vysaďte tie najkrajšie rastliny. A keď nie pred okná, tak na okenné parapety. Aj výhľad na okno (nie z okna) vás bude lákať.

 

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *